Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Odprawa Kaczyńskiego. Poseł PiS dostał kilkadziesiąt tysięcy złotych

Odprawa Kaczyńskiego. Poseł PiS dostał kilkadziesiąt tysięcy złotych

Fot. Jan Bielecki
Prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzymał od Sejmu wysoką odprawę. Ubiegał się o nią w związku z przejściem na emeryturę. Dotychczas nie pochwalił się tym faktem.

Na trop pieniędzy, które dostał były premier, wpadła "Rzeczpospolita". W swoim oświadczeniu majątkowym za 2016 r. Kaczyński wpisał 147 tys. zł zysków z uposażenia poselskiego. To o 30 tys. zł niż wykazywał w ostatnich latach.

Skąd ta różnica? Prezes PiS dostał 30 tys. zł od Sejmu. Była to odprawa w związku z przejściem na emeryturę. Posłowie mogą ją dostać na podstawie art. 38. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Mówi on iż: "posłowi i senatorowi, który w trakcie sprawowania mandatu lub w ciągu dwunastu miesięcy po jego wygaśnięciu (...) przechodzi na emeryturę (...) przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzech uposażeń."

Posłowie mogą się o nią ubiegać bez żadnych warunków, tzn. nawet wtedy, gdy i tak pobierają uposażenie i dietę. Tak jak Jarosław Kaczyński, który oprócz pieniędzy z Sejmu pobiera także emeryturę z ZUS.

Czytaj także
Polecane galerie
Ala
2018-04-24 16:45
Ale mi sensacja dla KRETNÓW
kid
2018-04-21 21:36
to już odchodzi z polityki i sejmu hura
Obserwator
2018-04-20 20:24
Dojna zmiana - tyko innych potrafią krytykować, a za plecami biorą idzie wlezie. Nie zdziwiłbym się, gdyby Naczelnik brał też z sejmowej kasy ryczałt na benzynę, tak jak jego sługusi, chociaż jak wiadomo nie ma nawet prawa jazdy.
Pokaż wszystkie komentarze (695)