Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Odprawa Kaczyńskiego. Poseł PiS dostał kilkadziesiąt tysięcy złotych

Odprawa Kaczyńskiego. Poseł PiS dostał kilkadziesiąt tysięcy złotych

Fot. Jan Bielecki
Prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzymał od Sejmu wysoką odprawę. Ubiegał się o nią w związku z przejściem na emeryturę. Dotychczas nie pochwalił się tym faktem.

Na trop pieniędzy, które dostał były premier, wpadła "Rzeczpospolita". W swoim oświadczeniu majątkowym za 2016 r. Kaczyński wpisał 147 tys. zł zysków z uposażenia poselskiego. To o 30 tys. zł niż wykazywał w ostatnich latach.

Skąd ta różnica? Prezes PiS dostał 30 tys. zł od Sejmu. Była to odprawa w związku z przejściem na emeryturę. Posłowie mogą ją dostać na podstawie art. 38. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Mówi on iż: "posłowi i senatorowi, który w trakcie sprawowania mandatu lub w ciągu dwunastu miesięcy po jego wygaśnięciu (...) przechodzi na emeryturę (...) przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzech uposażeń."

Posłowie mogą się o nią ubiegać bez żadnych warunków, tzn. nawet wtedy, gdy i tak pobierają uposażenie i dietę. Tak jak Jarosław Kaczyński, który oprócz pieniędzy z Sejmu pobiera także emeryturę z ZUS.

#dziejesiewbiznesie: nasza droga władza


Czytaj także
Polecane galerie
bury
2018-08-24 20:20
jeszcze dostanie tą z torunia kasa odłożona pralnia jest bezpieczna
Emeryt
2018-08-24 20:04
Dobrze,że tyle dostał...To kara dla emeryt?w, którzy mu wierzyli.
gość
2018-08-24 19:44
to chyba "honorowo" też powinien przekazać do Torunia?
Pokaż wszystkie komentarze (699)