Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
belka
17.05.2004 09:21

Odrzucenie Belki prawie nie wpłynie na gospodarkę

Ekonomiści uważają, że brak wotum zaufania dla rządu Marka Belki nie przyniesie istotnych skutków gospodarczych. Ich poglądy zweryfikuje jednak życie. Przedstawiamy ich opinie na temat wpływu ostatnich wydarzeń politycznych na gospodarkę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Macieja Reluga
_ główny ekonomista BZ WBK _
W poniedziałek, na rynkach finansowych nie należy spodziewać się specjalnej reakcji po porażce rządu i premiera Marka Belki. Wszystko na to wskazywało już od tygodnia, więc nikt na rynkach finansowych nie będzie zaskoczony takim rozwojem sytuacji. Zapewne wielu inwestorów na rynkach finansowych myśli, że Marek Belka będzie miał większą szansę na wotum zaufania w trakcie trzeciego głosowania. Wtedy parlamentarzyści znajdą się pod większą presją, będą widzieli wcześniejsze wybory w perspektywie 1,5 miesiąca i mogą zagłosować inaczej.

Andrzej Sadowski
_ wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha _
Nieuchwalenie wotum zaufania nie będzie miało znaczenia dla procesów gospodarczych, ponieważ gospodarka jest na tyle autonomiczna, że to, co się dzieje na szczytach władzy, ma coraz mniejszy na nią wpływ.

Marcin Mróz
_ główny ekonomista banku Societe Generale _
Brak wotum zaufania dla rządu Belki oznacza, iż wciąż nie ma pewności, jaka będzie krótko- i średniookresowa polityka gospodarcza, a jest to czynnik wyznaczający trendy rynkowe i zachowanie się przedsiębiorstw. Nie znając głównych parametrów polityki fiskalnej na najbliższe miesiące, trudno oczekiwać, że sytuacja rynku finansowym znacząco się zmieni. Nadal będzie to rynek rozchwiany, kierowany bieżącymi wiadomościami, szczególnie politycznymi, i rynek wyraźnie zaniepokojony, czy nie zdążamy od rządu technokratów w kierunku rządu politycznego, który ma bardzo minimalne szanse na to, żeby jakikolwiek postęp w dziedzinie reform fiskalnych poczynić.

Rafał Antczak
_ ekonomista z firmy CASE-Doradcy _
Nieuchwalenie wotum zaufania, przynajmniej na tym etapie, było spodziewane, toteż nie spowodowało żadnej zmiany w oczekiwaniach i ocenach inwestorów. Na rynku finansowym, w tym horyzoncie, który inwestorzy biorą pod uwagę, to znaczy do pierwszych dni czerwca, czyli jeszcze jednej próby powołania rządu Belki, nic znaczącego się nie wydarzy. W sferze realnej gospodarki nie dzieje się nic, co by świadczyło o skutkach działania rządu. Ożywienie gospodarcze nie wynika z żadnych działań rządu. Cały czas rosną nam podatki, co trudno zaliczyć do pozytywnego wpływu na gospodarkę.

Jerzy Hauser
_ wicepremier _
Porażka rządu Marka Belki w głosowaniu nad wotum zaufania oznacza opóźnienie prac nad reformą finansów publicznych i może doprowadzić do osłabienia złotego na początku tygodnia. Na pewno będzie opóźnienie, bo trudno sobie wyobrazić prace nad projektami (ustaw planu oszczędnościowego) w stanie takiego zawieszenia.
Wynik głosowania nie będzie jednak zaskoczeniem dla rynków finansowych, ale może mieć niewielki wpływ na osłabienie złotego.
Obawiam się jednak jakiegoś osłabienia złotego na początku tygodnia, choć nie będzie ono gwałtowne.

Tagi: belka, gospodarka, rząd, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz