Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE czy ZUS? Do końca lipca otwarte okno transferowe

14
Podziel się:

Następne okno transferowe za cztery lata - od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

OFE czy ZUS? Do końca lipca otwarte okno transferowe
(REPORTER)

Do końca lipca można zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 31 lipca zamyka się okno transferowe, czyli okres na podjęcie decyzji.

Wnioski w Platformie Usług Elektronicznych ZUS można składać do 31 lipca do końca dnia, można go przekazać osobiście w ZUS, wykorzystać "zusomaty" dostępne przez 24 godziny na dobę w większych placówkach ZUS lub przesłać pocztą na adres miejscowego oddziału. Złożone po 31 lipca nie będą uwzględnione.

Deklaracji nie składają osoby, które do ukończenia wieku emerytalnego mają 10 lub mniej lat. ZUS zgodnie z ustawą nie odprowadzania ich składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS zgodnie z tzw. regułą suwaka.

Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania składki w całości na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

Tzw. okienko transferowe, które 1 kwietnia zostało otwarte po raz pierwszy od dwóch lat, pozwala zmienić już dokonany wybór - zdecydować, czy 2,92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, czy też ta część składki trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych.

Następne okno transferowe za cztery lata - od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Zobacz także: Zobacz także:
kraj
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
luc
8 lat temu
Jaka to różnica gdzie będą składki i kto je na papierze zapisuje ? Emerytury i tak nie będzie !!! Dziękuję ,postoję .
maxsik
8 lat temu
szkoda, że autor nie napisał czy jeśli chcę pozostać tam gdzie jestem należy złożyć oświadczenie o pozostaniu jak to miało miejsce 4 lata temu
Nikt
8 lat temu
ZUSowsko - państwowa emerytura ? niewątpliwie głodowa, ale będzie. Głuptasku, naprawdę uwierzyłeś w to, że prywatny weźmie twoje pieniądze, pomnoży je w pocie czoła i ci odda, ?, zostawiając sobie niewielką prowizję ???!!! To się jeszcze nigdy i nigdzie na świecie nie zdarzyło ! ZNAJDZIE MILION POWODÓW, ŻEBYŚ NIE ZOBACZYŁ ANI ZŁOTÓWKI.
jakuz3
8 lat temu
ZUS powinien zostać sprywatyzowany już dawno. Po co utrzymywać coś nierentownego /
polak
8 lat temu
Nikt ni e dostanie raczej emerytury z OFE.