Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

OFE skuteczniejsze niż ZUS. Prawie 20 proc. zysku dla przyszłych emerytów

82
Podziel się:

Ponad 16 mln Polaków ma około 180 mld zł na kontach emerytalnych w OFE.

Wyniki OFE za ostatnie 3 lata pokazują, że fundusze skuteczniej zarządzają pieniędzmi przyszłych emerytów.
Wyniki OFE za ostatnie 3 lata pokazują, że fundusze skuteczniej zarządzają pieniędzmi przyszłych emerytów. (REPORTER)

Na kontach emerytalnych ponad 16 mln Polaków jest zebranych około 180 mld zł. Z tego ponad 150 mld zł jest zainwestowanych na giełdzie. Ta ryzykowna gra przyniosła przez 3 lata średnio 19 proc. zysku, co dało lepszy wynik niż waloryzacja w ZUS. W zależności od konkretnego OFE stopy zwrotu wahają się od 13 do 23 proc.

Choć reforma systemu emerytalnego opóźnia się, nieuchronnie zbliża się koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przypomnijmy, że rząd planuje przekazanie 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pozostałe 75 proc. ma zostać przekazane na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Do tego czasu blisko 180 mld zł, należących do ponad 16 mln Polaków, będzie pod zarządzaniem funduszy.

Co dzieje się z tymi pieniędzmi? Na pewno nie leżą bezczynnie na kontach. Są inwestowane na rynkach i to w większości bardzo ryzykownie. Około 85 proc. środków jest ulokowane w akcjach giełdowych spółek. Reszta to zazwyczaj depozyty bankowe i obligacje przedsiębiorstw.

Z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat średnia ważona stopa zwrotu z inwestycji OFE na rachunek przyszłych emerytów wyniosła 19 proc. Oznacza to, że od października 2014 roku kwota przekazanych przez każdego pracownika składek emerytalnych została powiększona o prawie jedną piątą.

Zobacz także: Jest zielone światło dla likwidacji OFE

Blisko 20 proc. zysku z inwestycji to dużo w skali jednego roku. Przy trzech latach wychodzi nieco ponad 6 proc. rocznie, a więc wynik nie robi już takiego wrażenia. Przebija jednak "ofertę emerytalną" ZUS.

Porównywalną miarą efektywności zarządzania pieniędzmi przyszłych emerytów w przypadku ZUS-u jest wskaźnik waloryzacji. Ten za ostatnie trzy lata był na poziomie niecałych 14 proc. W 2014 roku wartość wpłaconych składek podniesiono o 2,06 proc., następnie o 5,37 proc. i 6,37 proc. w 2016 roku.

Oczywiście przy porównywaniu oszczędzania w ZUS i OFE trzeba podkreślić, że w okresach dobrej koniunktury gospodarczej, a z taką mamy obecnie do czynienia, fundusze ze względu na swoje agresywne inwestycje wypadają znacznie lepiej. Gdy jednak na giełdach skończy się hossa i nadejdzie bessa, w OFE możliwe jest nawet uszczuplenie konta przyszłych emerytów. ZUS gwarantuje zaś zawsze minimalny zysk. Skąd te dodatkowe pieniądze, to już oddzielny temat do dyskusji.

Emeryci lepsi i gorsi

Wspomniana już średnia ważona stopa zwrotu OFE za trzy lata na poziomie 19 proc. to tylko statystyka. Rzeczywiste zyski z inwestycji zależą w przypadku każdego oszczędzającego od tego, w którym z dwunastu funkcjonujących funduszy ma ulokowane pieniądze. Różnice w skrajnych przypadkach są duże. Wahają się od 13,6 do 23,2 proc. zysku.

Przez ostatnie lata pieniędzmi najlepiej zarządzali eksperci MetLife OFE. Tam swoje oszczędności emerytalne ma odłożone około 1,5 mln ludzi. To obecnie czwarty najbardziej popularny fundusz.

Najsłabiej dobrą koniunkturę wykorzystali zarządzający w Aegon OFE. Dotyczy to stosunkowo niewielkiej grupy 887 tys. przyszłych emerytów. Mniej klientów mają tylko OFE Pocztylion (578 tys.), który zarobił dla nich 19 proc. i Pekao OFE (331 tys.), który wypracował 17,3 proc zysku.

Niewiele lepiej niż oferta Aegon wypadła strategia inwestycyjna Generali. To dwa zdecydowanie odstające fundusze na tle konkurencji.

Stopy zwrotu poszczególnych OFE za okres od 30 września 2014 do 29 września 2017
OFE zysk liczba rachunków
MetLife OFE 23,2% 1 574 615
OFE PZU "Złota Jesień" 21,8% 2 172 086
PKO BP Bankowy OFE 21,7% 933 537
AXA OFE 19,7% 1 141 587
Nordea OFE 19,0% 977 532
OFE Pocztylion 19,0% 577 983
Allianz Polska OFE 18,4% 1 068 245
Nationale - Nederlanden OFE 18,2% 3 037 328
Aviva OFE Aviva BZ WBK 17,8% 2 616 903
Pekao OFE 17,3% 330 905
Generali OFE 14,7% 990 655
AEGON OFE 13,6% 887 431
średnia/razem 19,1% 16 308 807
źródło KNF

Wyraźniej powyżej średniej były tylko trzy fundusze emerytalne. Oprócz wspomnianego już MetLife OFE także fundusze należące do PZU i PKO BP. Stopy zwrotu w obu przypadkach sięgnęły prawie 22 proc.

W rankingu bardzo przeciętnie, choć tylko minimalnie poniżej średniej, wypadły dwa największe fundusze, grupujące razem 5,65 mln przyszłych emerytów. To ponad jedna trzecia wszystkich oszczędzających w OFE. Mowa o Nationale - Nederlanden i Aviva OFE Aviva BZ WBK. Wypracowały w ciągu trzech lat blisko 18 proc. zysku.

Skąd biorą się zyski w OFE?

Średnio ponad 6 proc. zysku rocznie to znacznie więcej niż oferują klientom banki, a także lepszy wynik niż możliwy do uzyskania w przypadku równie bezpiecznego zakupu obligacji skarbowych. Różnica wynika właśnie z "bezpieczeństwa". Lepsze wyniki OFE to zasługa inwestowania na giełdzie, która już drugi rok z rzędu ma bardzo dobry czas.

Indeks WIG, grupujący blisko 80 proc. wszystkich akcji notowanych na giełdzie w Warszawie, przez ostatnie 3 lata poszedł w górę o blisko 24 proc. (o tyle średnio wzrosła cena akcji wszystkich spółek). W czwartek pobił nawet blisko 10 letni rekord notowań i jest o krok od osiągnięcia rekordu wszech czasów.

W akcjach spółek z warszawskiej giełdy OFE mają ulokowane około 143 mld zł, co stanowi blisko 80 proc. całego portfela inwestycyjnego. Do tego dochodzi ponad 11 mld zł w akcjach notowanych na zagranicznych giełdach.

Wszystkie pieniądze, jakie fundusze emerytalne mają w akcjach, wystarczyłyby na przejęcie wszystkich udziałów w trzech największych spółkach z GPW czyli PKN Orlen, PKO BP i PZU. Oczywiście pieniądze są rozłożone pomiędzy setki firm, żeby ograniczyć ryzyko.

Jak pokazują statystyki, każdego dnia OFE dokonują transakcji kupna i sprzedaży akcji wartych średnio ponad 62 mln zł, co stanowi około 4 proc. całkowitych obrotów na warszawskiej giełdzie. Łącznie w ubiegłym roku fundusze emerytalne przeprowadziły transakcje na prawie 16 mld zł.

źródło: dane KNF

Portfel inwestycyjny OFE, składający się głównie z akcji, uzupełniają przede wszystkim depozyty bankowe. Na nich leży prawie 12 mld zł. Do tego dochodzi 6 mld zł zainwestowanych w obligacje emitowane przez spółki (kupno obligacji skarbu państwa jest zakazane).

Jeszcze tylko bankowe papiery wartościowe i listy zastawne BGK mają ponad 1 proc. udziałów w portfelu OFE, co stanowi 2,5 mld zł. Reszta aktywów odgrywa marginalną rolę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
maker
5 lata temu
"ZUS gwarantuje zaś zawsze minimalny zysk." - To bzdura. ZUS nie gwarantuje absolutnie żadnego zysku. Co więcej, nie gwarantuje nawet tego że odda to co mu wpłacimy. Na dobrą sprawę nie ma w ogóle żadnej gwarancji że będziemy mieć z niego jakąkolwiek emeryturę... To jest zwykła piramida finansowa.
Sigwald
5 lata temu
Pracowac az do śmierci to jest jedyne rozsądne wyjście
ewula
5 lata temu
nie bardzo rozumiem tej calej polityki emerytalnej. po 20 latac h pracy dostalam 1000 zl emerytury, kolezanka po 10 latach tyle samo. wyglada na to ze nie warto pracowac dlugo, bo i tak wezmie sie minimalna emeryture. Bardzo to przykre.
ewula
5 lata temu
tak dobrze z ofe,. to dlaczego moja emerytura po 17 latach wynosi miesiecznie 25 zl
Emeryt
5 lata temu
A ile OFE zabrało dla siebie? i czemu aż tyle? Kto im dał tak wysokie prowizje nie uzależniając ich od wyników?
...
Następna strona