Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

OFE straciły 10 mld zł oszczędności emerytalnych. Giełda obnaża ryzykowną strategię

228
Podziel się:

Od kilku lat oszczędności kilkunastu milionów Polaków wystawione są na duże ryzyko.

Od kilku lat oszczędności kilkunastu milionów Polaków wystawione są na duże ryzyko.
Od kilku lat oszczędności kilkunastu milionów Polaków wystawione są na duże ryzyko. (REPORTER)

OFE tak fatalnego miesiąca nie miały od dekady. Przez załamanie na giełdach z kont przyszłych emerytów wyparowało około 10 mld zł. Od kilku lat oszczędności kilkunastu milionów Polaków wystawione są na duże ryzyko.

Luty był najgorszym miesiącem dla warszawskiej giełdy od prawie 7 lat. Co więcej, tak dużej przeceny, jak na GPW, nie było na rynkach akcji od USA, przez Europę, aż po Azję. Wymiernym efektem tego był odpływ z rynku blisko 80 mld zł.

Wbrew pozorom nie jest to tylko problem wąskiej grupy osób inwestujących na giełdzie. Przyszli emeryci, którzy z mozołem zbierają oszczędności na przyszłość, stracili przez to blisko 10 mld zł. Mowa o pieniądzach ponad 16 mln Polaków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Te 10 mld zł to ponad 5 proc. wszystkich środków, które są w OFE. W przeliczeniu na jednego członka OFE nie jest to może duża kwota - średnio około 625 zł. Mocniej jednak uszczupliło się konto blisko 2,6 mln osób, które po reformie sprzed kilku lat postanowiły, że nie chcą oddawać całej składki do ZUS-u i dalej co miesiąc odkładają część wynagrodzenia do funduszy emerytalnych.

Wszystkich pieniędzy w OFE na koniec lutego było około 174 mld zł. Miesiąc wcześniej było 10 mld zł więcej. Tak wyraźnego odpływu w skali miesiąca nie było od 10 lat - wyliczają analizy.pl.

Stracili członkowie wszystkich jedenastu OFE działających na rynku, i to w bardzo podobnym stopniu. Najmniej dostało się oszczędzającym w funduszach Allianz (-4,7 proc.) i MetLife (-4,8 proc.). Najgorzej wypadł pod tym względem Pekao OFE (-5,9 proc.) i OFE PZU (-5,8 proc.).

Wyniki funduszy emerytalnych w lutym 2018
fundusz strata w lutym (procentowa) strata w lutym (kwotowa)
Pekao OFE -5,90% -168 mln zł
OFE PZU -5,80% -1 485 mln zł
PKO BP OFE -5,30% -460 mln zł
AXA OFE -5,20% -643 mln zł
Aegon OFE -5,20% -873 mln zł
OFE Poczytlion -5,10% -180 mln zł
Aviva OFE -5,00% -2 148 mln zł
Nationale-Nederlanden OFE -5,00% -2 392 mln zł
Generali OFE -4,90% -467 mln zł
MetLife OFE -4,80% -767 mln zł
Allianz OFE -4,70% -406 mln zł
źródło: analizy.pl

OFE zmuszone do ryzykownych inwestycji

Przy okazji tego typu zawirowań na giełdzie OFE każdorazowo znajdują się w ogniu krytyki. W końcu oszczędności przeznaczone na przyszłe świadczenia emerytalne powinny podlegać szczególnej trosce. Chodzi przecież o środki, które po zakończeniu pracy są często jedynym źródłem utrzymania.

Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE (izby reprezentującej fundusze emerytalne), przyznaje: po wielomiesięcznych wzrostach i bardzo dobrym dla OFE 2017 roku, nadszedł czas przeceny. Ma to związek ze światową koniunkturą na rynkach akcji.

- Zmiana w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z 2014 roku ściśle powiązała ich wyniki z kondycją warszawskiego parkietu (zdecydowaną większość pieniędzy inwestują w akcje, a w dużo bezpieczniejsze obligacje nie mogą). Gdybyśmy na GPW mieli lepszy stosunek kapitału krajowego do zagranicznego, wzmocniłoby to stabilność rynku, a przeceny byłby łagodniejsze - komentuje sytuację prezes Małgorzata Rusewicz.

Szefowa IGTE narzeka też na obowiązujące od kilku lat przepisy, które de facto zmuszają OFE do ryzykownych inwestycji na giełdzie.

- Jeśli OFE mogłyby bardziej zdywersyfikować swoje aktywa, na przykład o obligacje Skarbu Państwa, to znacząco wpłynęłoby to na poprawę ich wyniku w takich warunkach, jak w lutym - podkreśla Rusewicz.

Zobacz także: Jest zielone światło dla likwidacji OFE

Jeszcze przed 2014 rokiem fundusze emerytalne lokowały blisko połowę pieniędzy w bezpiecznych obligacjach. Co prawda nie zapewniały one dużych zysków, ale były pewną inwestycją na trudniejsze czasy. Teraz OFE mają zakaz kupowania obligacji, a około 80-90 proc. środków pakują w akcje.

OFE długodystansowcem

Oczywiście taka ryzykowna strategia inwestycyjna działa w dwie strony. W okresie, gdy ceny akcji idą w górę, OFE mają bardzo wysokie wzrosty.

- Trzeba pamiętać, że inwestycje emerytalne mają długi horyzont i w takiej perspektywie należy je rozliczać. Od zmian w 2014 roku do końca stycznia bieżącego roku osiągnęły wynik plus 30 proc. - zauważa prezes IGTE.

Dokładniej rzecz ujmując: od momentu, gdy otwartym funduszom emerytalnym państwo zabrało połowę środków i nakazało inwestować głównie w akcje, fundusze pomnażały oszczędności emerytalne w tempie wynoszącym 26,4 proc. W tym samym czasie odebrane środki wypracowały na subkoncie w ZUS 18,5 proc. Czytaj więcej tutaj: OFE polecają się na przyszłość.

Od początku istnienia funduszy emerytalnych, a więc na przestrzeni kilkunastu lat, najlepsze OFE mogą się pochwalić zyskami sięgającymi 380 proc. Tak jest w przypadku np. Nordei. Najsłabszy Pocztylion OFE w tym samym czasie pomnożył oszczędności emerytalne na poziomie 300 proc.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(228)
drań-niedrań
6 lat temu
[QUOTE] - Trzeba pamiętać, że inwestycje emerytalne mają długi horyzont i w takiej perspektywie należy je rozliczać. Od zmian w 2014 roku do końca stycznia bieżącego roku osiągnęły wynik plus 30 proc. - zauważa prezes IGTE. [/QUOTE] OFE kwota przekazana do 2014 około 2000 pln. Na koniec 2017 - w ofe 1600pln Obecnie 1500pln Strata 1/4 wartości w przeciągu 4 lat
dziadyga
6 lat temu
Najważniejsze, że firmy "opiekujące się" oszczędnościami pobierają stosowne prowizje, wystarczające na ich utrzymanie oraz apanaże prezesów.
bezczel
6 lat temu
Złodzieje z PO-PiS nas okradli. To jest fakt. Składki OFE były tylko "pozycją w księgach'. Dlatego nigdy już nie zaufam żadnemu rządowi w Polsce. To wszystko banda złodziei.
nabrany na Sk...
6 lat temu
W SKOK Wołomin wydojono też miliardy i co CISZA jak makiem zasial , wszyscy pochowali głowy w piach - ciekawe kto tą kasę wydoił?
DDRka
6 lat temu
Naiwnaicy OFE Balcerowicz ze swoja mafia wprowadzil wlasnie PO to zeby wydoic naiwniakow!!!! Juz dlugo wczesniej jezdzilem po europie i widzialem co sie dzieje z takimi funduszami dlatego nie dalem sie nabrac!!!! I wdoooo....ie mam ich OFE i inne hochsztaplerski numery!!!!!
...
Następna strona