Notowania

emerytury
14.02.2018 16:57

Pieniądze z OFE do ZUS. Sąd oddalił pozew zbiorowy w sprawie transferu

Choć reforma OFE naruszyła zaufanie obywateli do państwa, to nie jest to wystarczający powód, by ją cofnąć - orzekł w środę warszawski sąd okręgowy, który oddalił pozew zbiorowy w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Walczak / Agencja Gazeta)
Trudno mówić o wywłaszczeniu, bo zmienił się tylko podmiot zarządzającymi aktywami - zaznaczają przedstawiciele Skarbu Państwa.

To decyzja w sprawie pozwu zbiorowego przeciw ministrowi pracy, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym. Jego autorzy domagali się, by transfer 150 mld zł z OFE do ZUS, do którego doszło w 2014 roku, uznać za nieważny. Uważają, że w ten sposób doszło do wywłaszczenia Polaków - ich pieniądze zgromadzone na ich kontach w OFE były ich prywatnymi środkami. Do pozwu przystąpiło ponad 50 osób.

Sądowi wystarczyła jedna rozprawa, by zdecydować o wyroku.

Sąd stwierdził, że zarzut o naruszeniu zaufania obywateli do państwa, który pojawił się w pozwie, jest słuszny. Cytowany przez Polską Agencję Prasową sędzie Rafał Wagner przyznał, że "zasady zostały zmienione w trakcie realizacji umowy społecznej zawartej w drugiej połowie lat 90". - Jednak podzielenie tych zarzutów nie było wystarczające do uwzględnienia powództwa - dodał w uzasadnieniu Wagner.

Zobacz też: Trwa psucie systemu emerytalnego, ZUS w coraz większych kłopotach

Dodał też - co zaznaczali już wcześniej reprezentanci Skarbu Państwa i ZUS - że sąd cywilny nie jest organem, który może orzekać w sprawie takiej czynności prawnej, jak przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS.

Trudno mówić o wywłaszczeniu, bo zmienił się tylko podmiot zarządzającymi aktywami - przekonywała przed dwoma tygodniami mec. Małgorzata Sieńko, reprezentująca Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa. Jej słowa przypomina w środę PAP.

- Samo uczestnictwo w systemie emerytalnym nie rodzi jeszcze jakichkolwiek roszczeń, czy prawa do emerytury, gdyż muszą być spełnione jeszcze inne przesłanki - mówiła Sieńko. Chodzi między innymi o odpowiedni wiek i staż pracy.

Przedstawiciel osób, które złożyły pozew, zapowiedział, że grupa rozważy złożenie odwołania w sprawie decyzji sądu.

Tagi: emerytury, ofe, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2018

Ale jajaNależy złożyć do sądu wniosek ,że system okrada i zmusza do płacenia składek emerytalnych i po kilkudziesięciu latach nie wywiązuje się wyplacania … Czytaj całość

14-02-2018

zbihajSąd wydał logiczny i sprawiedliwy wyrok. Państwo ukradło, ale nie ukradło - czyli 2 + 2 x 2 = 6 ale może też być 8?

14-02-2018

Pozdrawiam ,,remormatorów '' ZUSPolecam na YouTube ,, OKRADŁO MNIE PAŃSTWO METODĄ NA OFE '' takie rzeczy odbywają s ie w najdzikszych Krajach h Polska nalezy od roku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (55)