Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ofensywa rządowa w Iraku. Do akcji wkroczą rosyjskie myśliwce

0
Podziel się:

Irak wspierają nie tylko Rosjanie. W miejscach walk są już pierwsi z 300 amerykańskich żołnierzy.

Ofensywa rządowa w Iraku. Do akcji wkroczą rosyjskie myśliwce
(PAP/EPA)
bETGvbzF

Trwa ofensywa irackiej armii przeciwko islamistom. Jak informują państwowe media, wojsko odbiło Tikrit, jedno z największych miast, zajętych przez rebeliantów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. Rząd w Bagdadzie otrzymał kupione od Rosji myśliwce Suchoj. Iran zadeklarował gotowość wsparcia władz Iraku w walce z sunnickimi dżihadystami.

Aktualizacja: 12:30.

Według irackiej armii, zajęta została siedziba gubernatora, zabito kilkudziesięciu islamistów, a pozostali uciekli z miasta. Żołnierzom pomagały szyickie milicje i przedstawiciele sunnickich plemion. Kolejnym punktem ofensywy irackiej armii ma być Mosul. Jest to największa operacja irackiej armii na terenach zajętych przez rebeliantów.

bETGvbzH

Sukcesom wojska zaprzeczają jednak sami rebelianci. Przyznają, że w Tikricie doszło do ciężkich walk, ale to oni wyszli z nich zwycięsko i ścigają niedobitki rządowej armii.

Wywodząca się z Al-Kaidy grupa Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu kontroluje część północy kraju. Walczy także w Syrii z wojskami prezydenta Baszara al-Asada.

Na zajętych przez siebie terenach islamiści wprowadzają prawa oparte na radykalnej wersji przepisów religijnych. Szacuje się, że grupa dysponuje w Iraku i Syrii około 10. tysiącami bojowników.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z IRAKU (Al Jazeera, ang):
bETGvbzN

Rosyjskie myśliwce na pomoc

Irak wzmacnia swoje siły powietrzne. Rząd w Bagdadzie otrzymał kupione od Rosji myśliwce Suchoj. Pięć maszyn pomoże w walce z sunnickimi rebeliantami, którzy od kilku tygodni opanowują tereny na północy i zachodzie Iraku. Kolejne kupione od Rosji myśliwce są już w drodze do Iraku - informują iraccy urzędnicy.

Rząd w Bagdadzie próbuje powstrzymać ofensywę sunnickich dżihadystów. Irak wspierają nie tylko Rosjanie. W tym tygodniu do kraju przybyli pierwsi z 300 amerykańskich doradców wojskowych. USA potwierdziły również, że w Iraku są używane uzbrojone drony w celu ochrony amerykańskiego personelu.

bETGvbzO

Amerykańskie władze zastrzegają jednak, że ich żołnierze nie są bezpośrednio zaangażowani w działania wojenne.

Iran też przeciwko dżihadystom

Iran jest gotów wesprzeć władze Iraku w walce z sunnickimi dżihadystami przy użyciu metod wykorzystanych już wcześniej przeciwko siłom opozycyjnym walczącym z reżimem w Syrii - oświadczył wiceszef kolegium połączonych szefów sztabów irańskich sił zbrojnych.

W rozmowach z przedstawicielami władz w Bagdadzie Iran zadeklarował gotowość wsparcia Iraku w dziedzinie obronności - powiedział irańskiej telewizji Alam generał Masud Dżazajeri, wiceprzewodniczący kolegium połączonych szefów sztabów i wysoki rangą oficer elitarnej formacji Strażnicy Rewolucji.

bETGvbzP

"Ta zwycięska strategia została wykorzystana w Syrii i zepchnęła terrorystów do defensywy. Ta sama strategia nabiera dziś kształtu w Iraku, chodzi o mobilizację mas ze wszystkich grup etnicznych" - powiedział. Podkreślił, że reakcja szyickiego Iranu na wydarzenia w Iraku jest "pewna i poważna". "Już w przypadku Syrii zapowiadaliśmy, że nie pozwolimy terrorystom w służbie zagranicznych wywiadów na rządzenie narodem syryjskim. Tak samo odnosimy się do Iraku" - zaznaczył.

Irańscy przywódcy deklarowali dotychczas, że pomogą bronić świętych miejsc szyizmu w Iraku przed rebelią sunnickich dżihadystów, choć jednocześnie podkreślali, że Irak jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w ubiegłym tygodniu sprzeciwił się potencjalnej interwencji Stanów Zjednoczonych lub innego państwa w Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy ostrzegają przed rozpadem Iraku Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier obawia się ofensywy sunnickich rebeliantów.
Masakra w Iraku. Islamiści zabili 160 żołnierzy Bojownicy opublikowali zdjęcia z egzekucji. Widać na nich pojmanych żołnierzy zmuszanych do położenia się w płytkich rowach.
bETGvbAi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)