Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zakup rakiet Patriot dla polskiej armii. Raytheon: w tym miesiącu oferta offsetu

20
Podziel się:

Do technologii, których transferu nie może zaoferować, Raytheon zaliczył algorytmy, kody źródłowe, głowicę naprowadzającą i wieloimpulsowe silniki rakietowe zwiększające prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel.

Rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji.
Rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji. (The U.S. Army/Flickr (CC BY 2.0))

Do końca miesiąca zostanie przygotowana oferta offsetowa towarzysząca ofercie na zestawy obrony powietrznej Patriot - zapowiedzieli we wtorek przedstawiciele korporacji Raytheon. Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji.

John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę Raytheon Defense Systems podkreślił, że jeszcze w tym miesiącu zostanie przygotowany pakiet dotyczący transferu technologii

Zgodnie z porozumieniem zawartym w lipcu, kontrakt na zestawy Patriot ma zostać podzielony na dwie fazy. Baird zapowiedział, że także offset ma zostać podzielony na dwie części; trwają prace nad listami intencyjnymi, część z nich została już uzgodniona i podpisana.

- Jesteśmy gotowi dokonać największego transferu, na jaki pozwoli amerykańskie prawo- - zapewnił. Za podstawowy cel offsetu Baird uznał tworzenie w Polsce samowystarczalności w utrzymaniu systemu.

Podkreślił, że Raytheon zamierza przekazać nie tylko technologie, ale i zdolności, które pozwolą polskiemu przemysłowi z tych technologii korzystać. Offset ma objąć także wiedzę, jak zarządzać dużymi programami zbrojeniowymi, która, jak powiedział, będzie przydatna Polskiej Grupie Zbrojeniowej w innych przedsięwzięciach.

Wideo: porozumienie w sprawie rakiet Patriot

Przedstawiciele Raytheona zwracali uwagę na korzyści, jakie daje wybór konfiguracji zestawów Patriot uzupełnionych niskokosztowym pociskiem SkyCeptor, opracowywanym wspólnie przez USA i Izrael: Umożliwia ona znacznie większy transfer technologii niż w przypadku samych USA, gdzie ograniczenia są ostrzejsze.

Do technologii, których transferu nie może zaoferować, Raytheon zaliczył algorytmy, kody źródłowe, głowicę naprowadzającą i wieloimpulsowe silniki rakietowe zwiększające prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel.

Baird poinformował, że Raytheon jako offsetodawca wystąpi także w imieniu koncernu Northrop Grumman, dostawcy zażądanego przez Polskę systemu zarządzania polem walki, trwają natomiast rozmowy z firmą Lockheeed Martin, producentem głównych pocisków zestawów Patriot.

Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych.

Dodał, że chodzi o zintegrowanie baterii z sieciocentrycznym systemem zarządzania polem walki IBCS i nowym dookólnym radarem opartym na technologii azotku galu.

Memorandum intencji dotyczące zamiarów Departamentu Obrony USA w sprawie systemu Patriot dla Polski przewiduje, że w pierwszej fazie wojska lądowe USA przedstawią Polsce ofertę dotyczącej czterech jednostek ogniowych, czyli dwóch baterii z 12 wyrzutniami uzbrojonych w pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE i wyposażonych w IBCS.

Zestawy mają być wyposażone w obecnie dostępny sektorowy radar, a USA "nie są w stanie dostarczyć bieżących radarów w celu wypożyczenia lub późniejszego odkupu". Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

Umowa dotycząca pierwszej fazy miałaby zostać zawarta do końca bieżącego roku.

W kolejnej fazie USA mają kontynuować integrację pocisków SkyCeptor, nowego radaru i polskich sensorów. Oferta w tej fazie ma zostać przedstawiona pod koniec roku 2018

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju

O wyborze zestawów Patriot do rozmów między rządami Polski i USA koalicja PO-PSL zdecydowała w kwietniu 2015 r., poinformował o nim prezydent Bronisław Komorowski

We wrześniu 2016 roku Antoni Macierewicz poinformował o decyzji wystosowania zapytania ofertowego. Przedstawiciele firmy Raytheon - producenta systemu Patriot - zapewnili, że rząd USA zgadza się na włączenie w polski system będącego w opracowaniu pocisku SkyCeptor - zmodyfikowanego pocisku Stunner, opracowanego w kooperacji izraelsko-amerykańskiej, mającego być tańszym uzupełnieniem dla pocisków GEM-T oraz PAC-3 i PAC-3MSE.

W marcu br. wystosowano zmodyfikowane zapytanie ofertowe, szef MON poinformował, że system wprowadzony w ramach programu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
dociekliwy
7 lat temu
Amerykanie potrzebują w Polsce rakiet Patriot więc musimy za nie zapłacić?
dociekliwy
7 lat temu
A kody źródłowe do odpalania rakiet gdzie będą? W Polsce czy w USA?
ja
7 lat temu
po co kupować patryjoty, są w pisie
Radissimo
7 lat temu
Póki Agent jest na zakupach w USA, Amerykanie traktują nas jak Rosjan, którzy chcą wydębić technologię i podrasować ich własne rakiety. Dlatego Amerykanie chętnie sprzedadzą cokolwiek byle zarobić, ale też by nie przekazywać kluczowej technologii Polsce (=Rosji). A że Agent nie wdroży nigdy tych rakiet do użycia (sabotaż, dywersja w PGZ, itd.), to już inna sprawa. Ważne, aby Polska wydała mnóstwo kasy na coś, co i tak kupujemy zbyt późno (a przez to nie kupimy bardziej potrzebnych helikopterów). Wojna nadchodzi, może jeszcze w tym roku.
jr
7 lat temu
haha znowu badziew bez kodow zrodlowych. wiec koszty obslugi wzrosna o 300% bo kazdy duperel trzeba bedzie zglaszac do amerykancow i prosic ich na kleczkach by za grube miliony wprowadzili linijke kodu.... echh zamowienie F16 nic nas nie nauczylo..