Notowania

Jest porozumienie w sprawie rakiet Patriot. Rząd USA zgadza się na sprzedaż systemu Polsce

Rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedaż Polsce systemu rakiet Patriot - poinformował minister obrony Antoni Macierewicz. To dokładnie taki sam sprzęt, jaki będzie miała armia amerykańska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedaż Polsce systemu rakiet Patriot - poinformował minister obrony Antoni Macierewicz. To dokładnie taki sam sprzęt, jaki będzie miała armia amerykańska. Za nową broń MON jest gotów zapłacić nawet 30 mld zł.

W nocy zostało podpisane memorandum intencyjne, czyli porozumienie, na mocy którego rząd Stanów Zjednoczonych zadeklarował wsparcie dla przekazania Polsce najnowszych technologii. Dzięki temu kupimy zestawy rakietowe Patriot, dokładnie w takiej konfiguracji jaką będzie posiadała armia amerykańska.

- Memorandum rysuje zobowiązania wzajemne (...) w sprawie dostarczenia rakiet Patriot w najbliższym czasie - mówił szef MON. Wyraził radość, że ogłasza to w dniu wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Warszawie. Podziękował także jego administracji.

Zapewnił, że system Patriot, który chcemy kupić będzie specjalnie dostosowany do potrzeb polskiej armii. - Wynika to z niezwykłej sytuacji, w której znajduje się armia polska, ze względu na przeciwnika i rakiety Iskander, które zagrażają Polsce i muszą być skutecznie zwalczane przez rakiety Patriot - mówił Macierewicz. Dodał, że wcześniej tylko Izrael uzyskał szczególne warunki zamówienia.

Pierwsze rakiety mają być kupione do 2022 r.

Minister przypomniał także, że Polska Grupa Zbrojeniowa kupi lufową broń rakietową - Homary - od firmy Lockheed Martin. - To uzupełnia całościową wizję polskiego sytemu obronnego. To możemy rzeczywiście nazwać tarczą antyrakietową, dającą nam pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek przeciwnikiem dysponującym jakąkolwiek bronią mogącą Polsce zagrażać - mówił

Przed konferencją Antoni Macierewicz zapowiedział "niezwykle ważne" rozmowy z prezydentem Trumpem.

Ministerstwo Obrony Narodowej już pod koniec marca zapowiedziało, że jeszcze w tym roku chce podpisać umowę międzyrządową w sprawie nabycia ośmiu baterii rakiet Patriot w ramach programu "Wisła".Macierewicz mówił wtedy, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.

Zobacz także: Rekordowo drogi przetarg MON. 30 mld zł za broń, której jeszcze nie ma.

Zestawy Patriot produkuje korporacja Raytheon. Ona byłaby też głównym offsetodawcą. Lockheed Martin dostarcza pociski, a Northrop Grumman produkuje system zarządzania polem walki, którym jest zainteresowana strona polska.

O wyborze zestawów Patriot jako przedmiotu rozmów o kontrakcie w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zdecydował dwa lata temu rząd PO-PSL. Od tamtej pory trwają negocjacje między rządami Polski i USA w tej sprawie.

Tagi: antoni macierewicz, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2017

klexJedna bateria? To dla ochrony kraju czy Żoliborza?

06-07-2017

DamianNie jestem za PiS-em ale liczę ze się uda szybko zakupić rakiety , jednak to gwarancja dla nas wszystkich. A takie komentarze jak przed czym mamy się … Czytaj całość

06-07-2017

Politico OneSmok niemiecki kieruje się na wschód... jak za Bismarcka-polakożercy. To oni uzbroją islamskich nachdźców, jako janczarów - i osiągną swój cel !! … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (270)