Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Olej jadalny w paliwo do samolotów. Chińczycy kombinują

0
Podziel się:

Celem naukowców jest opracowanie metod selekcji oleju i jego rafinacji tak, aby mógł być użyty jako napęd silników odrzutowych.

Olej jadalny w paliwo do samolotów. Chińczycy kombinują
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

Commercial Aircraft Corporation of China (CACC) wspólnie z amerykańskim koncernem Boeing otworzyły centrum badawcze energooszczędnych technologii. Jego głównym zadaniem będzie przetwarzanie zużytego oleju jadalnego na paliwo lotnicze.

Celem naukowców jest opracowanie metod selekcji oleju i jego rafinacji tak, aby mógł być użyty jako napęd silników odrzutowych.

Na rynku chińskim sprzedaje się 29 mln ton oleju jadalnego rocznie, w tym samym czasie zużywa się 20 mln ton paliwa lotnictwa. Gdyby w części udało się pozyskać je z zużytego oleju, byłaby to zarówno duża oszczędność, jak i działalność wspierająca ekologię - napisał dziennik Beijing Chenbao.

Chińscy naukowcy w październiku ubiegłego roku wykonali pierwszy udany eksperyment z zastosowaniem biopaliw do napędu samolotu odrzutowego. Do rafinacji użyto oleju z jatrofy (jatropha curcas - roślina z obszarów subtropikalnych).

_ - Przy opracowaniu technologii pozyskiwania biopaliw z zużytego oleju musimy znaleźć równowagę między opłacalnością a jakością produktu. Spodziewamy się, że koszty, które będziemy musieli ponieść będą wysokie, ale powinny się zwrócić dość szybko. Poza tym zyska środowisko naturalne _ - powiedział szef pekińskiego centrum badawczego CACC Wang Guangqiu.

Dyrektor chińskiego oddziału Boeinga Marc Allen zaznaczył, że _ zastosowanie biopaliwa pomaga w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla, jest technologią energooszczędną i przyczynia się do zmniejszenia zagrożenia z tytułu efektu cieplarnianego _.

W Chinach zdarzają się nagminnie przypadki mieszania zużytego oleju jadalnego ze świeżym, by powtórnie go użyć. W ten sposób olej spełnia w Chinach dość liberalne normy, zawiera jednak niebezpieczne dla zdrowia rakotwórcze toksyny.

Czytaj więcej o gospodarce Chin
Wuj Kim Dzong Una szuka sposobu na kryzys Wpływowy wuj Kim Dzong Una, uważany za mentora młodego przywódcy Korei Północnej, udał się pojechał do Pekinu.
MFW ostrzega: Kryzys eurolandu zagraża... Kryzys w strefie euro poważnie zagraża gospodarce Chin. Takiego zdania są eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
To oni zebrali największy majątek na świecie Majątek chińskich gospodarstw domowych w 2010 r. osiągnął najwyższą łączną wartość wśród wszystkich krajów świata i wyniósł 69,1 bilionów dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)