Notowania

olejniczak
01.10.2007 09:27

Olejniczak: Nie obniżajmy podatków

Szef SLD Wojciech Olejniczak zadeklarował, że jego partia jest przeciwna zapowiedzianej obniżce podatków; chce je zachować na dotychczasowym poziomie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartłomiej Zborowski / PAP)

Szef SLDWojciech Olejniczakzadeklarował, że jego partia jest przeciwna zapowiedzianej obniżce podatków; chce je zachować na dotychczasowym poziomie.

Na pytanie, czy jest zwolennikiem cofnięcia zapowiadanej obniżki podatków, Olejniczak odpowiedział, że tak. "Bądźmy uczciwi w tym wszystkim, jeżeli chcemy wejść do strefy euro, wprowadzić te programy, o których mówią niemalże wszystkie partie polityczne, to muszą być na to pieniądze w budżecie" - dodał.

| W tym roku zostały odmrożone progi podatkowe i podwyższona kwota wolna od podatku. Rząd zaproponował też, by od 2009 r. obowiązywała dwustopniowa skala podatkowa ze stawkami 18 i 32 proc (obecnie 19, 30 i 40 proc.). |
| --- |

Szef SLD opowiedział się za pozostawieniem podatków na obecnym poziomie, aby skuteczniej walczyć z ubóstwem, przeznaczyć pieniądze z budżetu na dożywianie dzieci, programy edukacyjne, dofinansowanie wychowywania dzieci i objęcie nim również dzieci wiejskich.

"Dzisiaj mamy system podatkowy, jeśli chodzi o przedsiębiorców ustabilizowany, to samo jeśli chodzi o VAT i to samo jeśli chodzi o PIT. Chcemy żeby na tym poziomie, obecnie obowiązującym, podatki obowiązywały" - podkreślił.

_ Od lipca 2007 r. obniżono o 3 pkt. proc. składkę rentową po stronie pracowników, a od 2008 r. składka zostanie obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. proc. po stronie pracodawców i pracowników. _ Olejniczak przypomniał, że "kiedy decydowała się sprawa obniżki składki emerytalno-rentowej, SLD w imieniu LiD powiedział "nie" dla takiej zmiany". "Powiedzieliśmy, że w budżecie trzeba zachować te 20 mld zł i przekazać je na poprawę sytuacji w służbie zdrowia i w polskiej szkole".

Olejniczak przyznał, że brak na listach LiD prof.Jerzego Hausnerajest "symboliczny". "Ale nawet nie wiem czy był zainteresowany" - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: olejniczak, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz