Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ONZ wzywa obie strony konfliktu w Wenezueli: Zaniechajcie przemocy

0
Podziel się:

Długi karnawałowy weekend sprawia, że spada obecnie liczba wymierzonych przeciwko lewicowemu rządowi wystąpień protestacyjnych.

ONZ wzywa obie strony konfliktu w Wenezueli: Zaniechajcie przemocy
(Antônio Cruz/Agencia Brasil)

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay potępiła w piątek trwające od blisko miesiąca akty przemocy w Wenezueli. Zginęło już 17 osób, 261 zostało rannych, a 55 osób aresztowano. Pillay wezwała rząd i opozycję do podjęcia _ poważnego dialogu _.

_ Nieustająca agresywna retoryka obu stron jest kompletnie bezużyteczna. Czas już zrezygnować z przemocy i od aktów werbalnej agresji przejść do poważnego dialogu. Kryzys zostanie rozwiązany jedynie wówczas, gdy zapewni się poszanowanie praw wszystkich Wenezuelczyków _ - oświadczyła Navi Pillay w komunikacie ogłoszonym w Genewie.

Wyraziła też _ głębokie zaniepokojenie _ z powodu nadmiernego używania przemocy przez władze wenezuelskie w odpowiedzi na antyrządowe demonstracje.

Przyjmując do wiadomości wyjaśnienia rządu wenezuelskiego, w których jest mowa o aresztowaniu 11 policjantów i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa za nieuzasadnione użycie siły wobec protestującej opozycji, pani Pillay wezwała rząd prezydenta Nicolasa Maduro do przeprowadzenia w sprawie aktów przemocy _ niezależnych i wyczerpujących dochodzeń _ oraz postawienie winnych przed sądem.

Jak pisze z Caracas agencja Reuters, długi karnawałowy weekend sprawia, że spada obecnie liczba wymierzonych przeciwko lewicowemu rządowi wystąpień protestacyjnych.

W piątek w stolicy kraju dochodziło jeszcze do sporadycznych starć między policją a studentami blokującymi niektóre ulice. Poprzedniego dnia wieczorem policja użyła gazu łzawiącego przeciwko uczniom i studentom próbującym blokować jedną z głównych arterii komunikacyjnych stolicy.

Niespokojnie było nadal w stanie Tachira na zachodzie kraju.

Ekipa prezydenta Maduro nawiązała rozmowy z przedstawicielami wenezuelskiego biznesu, ale jeden z głównych liderów opozycji Henrique Capriles uważa, że są to jedynie manewry taktyczne ze strony rządu.

W dziesięć miesięcy po wyborach prezydenckich wygranych niewielką większością głosów Maduro zdołał skonsolidować swe przywództwo w łonie rządzącej Partii Socjalistycznej, jednak nie radzi sobie z niezadowoleniem znacznej części społeczeństwa wywołanym głównie dotkliwymi brakami w zaopatrzeniu rynku i 56-procentową ubiegłoroczną inflacją.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m298433.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stosunki;usa-wenezuela;ameryka;odpowiada;na;prowokacje,150,0,1484182.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wymiana ciosów między USA i Wenezuelą
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m298220.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;w;wenezueli;opozycja;stawia;barykady;w;caracas,195,0,1483203.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Opozycja stawia barykady na ulicach stolicy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m267340.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka;wenezueli;rzad;chce;ocieplic;wizerunek;lagodzi;zasady;handlu,24,0,1481496.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd ociepla wizerunek. Łagodzi zasady handlu
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/60/m298044.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;w;wenezueli;ulice;zablokowane,228,0,1480164.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Protesty w Wenezueli. Ulice zablokowane
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)