Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych. PO: 300 osób występuje na drogę sądową

- Efektem tego wszystkiego będzie wygrany proces i konieczność wypłacania oczywiście z odpowiednim zapasem wstecz i z odpowiednimi odsetkami za nieterminowość tych wypłat - uważa posłanka PO Magdalena Kochan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AVAVA/iStockphoto)

Opiekunowie osób niepełnosprawnych są zdeterminowani i występują na drogę sądową w trybie pozwu zbiorowego ws. wypłat przysługujących im świadczeń - poinformowała w środę posłanka PO Magdalena Kochan.

Kochan na konferencji prasowej w Sejmie przypomniała, że w 2012 roku PO uchwaliła nową ustawę, która różnicowała kwoty wypłacanych świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

- Jeśli niepełnosprawność powstała w okresie dzieciństwa to świadczenie jest dość wysokie - dzisiaj wynosi 1400 zł. Jeśli opiekun jest opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej to świadczenie pozostało na wysokości 520 złotych - podkreśliła posłanka.

Dodała, że posłowie PiS zaskarżyli tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. - Trybunał uznał, że nie możemy różnicować wysokości tych świadczeń dla osób, które się opiekują osobami niepełnosprawnymi od momentu, w którym ta niepełnosprawność powstała - zaznaczyła Kochan.

Posłanka podkreśliła, że w 2015 roku Senat przygotował projekt ustawy naprawiający tę niekonstytucyjność. Ale, jak dodała, "nie zdążyliśmy tego przeprocedować w Sejmie". - Kończyła się kadencja po prostu - mówiła.

Kochan zaznaczyła, że PO zabezpieczyła w projekcie budżetu na rok 2016 pieniądze na wykonanie tych nowych zapisów ustawowych.

- Liczyliśmy na to, że skoro wnioskodawcami do Trybunału Konstytucyjnego byli posłowie PiS to, jeżeli przejmą gotowy projekt ustawy naprawiający rzeczy, które ich zdaniem niekonstytucyjne były i za niekonstytucyjne uznał je Trybunał Konstytucyjny i skorzystają z tych 300 mln zł zapisanych w projekcie budżetu, który zresztą wspólnie uchwaliliśmy i przeprowadzą te operacje przez Sejm i Senat - powiedziała posłanka.

- Nie zrobili tego, pomimo obietnic wyborczych. Ale zarówno prezydent, wówczas kandydat na prezydenta, jak i kandydatka na premier, z grupą tych osób się spotykała i to obiecywała - przypomniała posłanka PO.

Kochan oświadczyła również, że opiekunowie osób niepełnosprawnych są zdeterminowani i występują na drogę sądową "w trybie pozwu zbiorowego".

- Dzisiaj około 300 opiekunów osób niepełnosprawnych już się zdecydowało na ten tryb pozwu zbiorowego i wystąpili do rządu z takim wezwaniem ugodowym, przed procesowym - bez efektu - zaznaczyła posłanka. Jak dodała, jest przekonana, że "efektem tego wszystkiego będzie wygrany proces i konieczność wypłacania oczywiście z odpowiednim zapasem wstecz i z odpowiednimi odsetkami za nieterminowość tych wypłat" - podkreśliła Kochan.

Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz na co możesz liczyć od państwa

Tagi: niepełnosprawni, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-07-2017

cvqPO nagnoiła ,a teraz na PIS się skarży.

05-07-2017

PIOTERpełowcy naj wiecej nadawali dla niepełnosprawnych, PO pa prańcy

06-07-2017

alazabrać 500+ i wtedy będzie można dać zasiłki i dać kasę na opiekę zdrowotną!!!! 500+ służy tylko sztucznemu utrzymaniu poparcia w wyborach... przed … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)