Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opóźnienie budowy terminalu LNG. Resort ma plany

1
Podziel się:

Opóźnienie budowy terminalu LNG nie zagraża kontraktowi katarskiemu - powiedział minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Opóźnienie budowy terminalu LNG. Resort ma plany
(Bartosz Krupa/East News)

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński stwierdził, że resort ma plany awaryjne, a strona katarska monitoruje kontrakt.

Karpiński, pytany przez dziennikarzy podczas spotkania na GPW, czy w związku z opóźnieniem budowy terminalu LNG należy się spodziewać renegocjacji kontraktu katarskiego, przypomniał, że budowa terminalu LNG ma być skończona do końca 2014 r.

- _ W związku z powyższym nie zagraża to kontraktowi. Ale oczywiście mamy przygotowane plany awaryjne, które są realizowane ze wszystkimi interesariuszami, którzy są udziałowcami tego projektu, budowy i kontraktacji _ - powiedział.

Podkreślił, że Polska chce rozwijać stosunki handlowe i gospodarcze z Katarem. _ Kontrakt jest także monitorowany przez stronę katarską; raz na kwartał jest audyt ze strony katarskiej. Jesteśmy w dobrym, prawdziwym i rzetelnym dialogu _ - poinformował Karpiński.

W ubiegłym tygodniu spółka Polskie LNG i budujące terminal konsorcjum Saipem-Techint-PBG podpisały aneks do kontraktu, zgodnie z którym terminal LNG w Świnoujściu będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 r. Jednocześnie wartość kontraktu wzrosła o 67,5 mln euro.

Dotychczasowa umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale od dłuższego czasu wiadomo było, że termin ten odsunie się w czasie, m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 r. W kwietniu wiceminister skarbu Paweł Tamborski mówił o 2-4 miesiącach opóźnienia w budowie.

Jak podało Polskie LNG, spółce udało się uzyskać bezpieczne rozwiązanie, bowiem moment oddania terminalu do eksploatacji do końca 2014 r. mieści się w przedziale czasowym, w którym - zgodnie z kontaktem na dostawy skroplonego gazu z Kataru - PGNiG musi odebrać pierwszy transport surowca.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest pierwszym tego typu projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Terminal Polskiego LNG będzie gotowy na czas Spółka podpisała aneks do umowy w wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu. Wykonawca zobowiązuje się, że obiekt dostanie pozwolenie na użytkowanie do końca 2014 roku.
Rosyjskie koncerny bez ulgi na eksport LNG Mimo to władze kraju liczą na wzrost produkcji i zwiększenie rosyjskiego udziału na światowym rynku.
Ukraina hubem gazowym Unii? Bruksela... _ Wszyscy uczestnicy europejskiego rynku gazu powinni mieć taki sam dostęp do ukraińskiej sieci przesyłowej _.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Jacek-3
4 lata temu
Czyżby chcieli podłączyć TVP do rury. aby "dziennikarze" puszczali swoje bąki do sieci przesyłowej? To może być jakiś sposób na dywersyfikację. Wszystkie anteny zasmrodzili, więc może się udać, tylko więcej Danusi Ch.! ;-)