Notowania

kryzys na węgrzech
13.01.2012 12:06

Orban traci połowę sympatyków

Premier Węgier, konserwatysta Viktor Orban, wciąż utrzymuje się na czele sondaży z mniejszym poparciem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Premier Węgier, konserwatysta Viktor Orban, wciąż utrzymuje się na czele sondaży, lecz w ciągu 18 miesięcy utracił blisko połowę sympatyków - wynika z najnowszych sondaży przeprowadzonych w grudniu. Odsetek poparcia dla Orbana spadł do 31 proc.

W 2010 roku poparcie dla przywódcy _ Orbanistanu _, albo _ Viktatora _ - jak nazywają go przeciwnicy - wynosiło 68 proc., po tym jak jego partia odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.

Partia Fidesz Orbana, która dostała w wyborach 52 proc. głosów, nie mogłaby teraz liczyć na więcej niż 26 proc.

Węgrom, które znajdują się o krok od bankructwa i były zmuszone zwrócić się o pomoc do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, grożą ze strony Komisji Europejskiej sankcje, jeśli nie zmienią kontrowersyjnego ustawodawstwa w zakresie wymiaru sprawiedliwości i banku centralnego.

_ Cóż się dzieje w tym kraju?! Myślałem, że on (Orban) wyprowadzi kraj na prostą, ale to, co teraz mamy, to katastrofa! Polityka gospodarcza jest tak nieprzewidywalna, że nie można zdefiniować strategii dla naszego społeczeństwa _ - powiedział agencji AFP Istvan Kovacs, 46-letni inżynier.

_ - Życie stało się nie do zniesienia, raty kredytów i cena benzyny poszybowały do góry, podatki są większe _ - ocenił 36-letni ojciec dwóch dzieci.

_ - Czy nie jest to śmieszne, że muszę się skupiać na takich problemach jak prawo banku centralnego? W normalnym kraju ludzie nawet nie wiedzą, kto rządzi - robi on swoją robotę i to wszystko _ - dodał.

Czytaj więcej o sprawach na Węgrzech
Orban najlepszym premierem w ich historii Viktor Orban jest uważany przez Węgrów za najlepszego premiera od zmiany systemu w 1989 r. - wynika z sondażu Instytutu Nezoepont.
Orban: Jesteśmy elastyczni. Niech MFW mówi Premier Węgier oświadczył, że jego rząd jest otwarty na zmiany ułatwiające uzyskanie nowej pomocy finansowej.
Unia zakręci Węgrom kurek? Sankcje Komisja Europejska rekomenduje nałożenie na kraj sankcji.
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, orban, poparcie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz