Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orlen szuka nabywcy na Możejki w Rosji

0
Podziel się:

Rosyjska prasa: Polacy nie mogą się dogadać, bo żądają trzy razy tyle, ile oferują zainteresowani.

Orlen szuka nabywcy na Możejki w Rosji
(Tadas12/GNU/Wikipedia)

PKN Orlen ponownie szuka nabywców na rafinerię w Możejkach i ponownie zabiega o nich w Rosji - pisze rosyjski dziennik _ Wiedomosti _. Dodaje, że strony nie zgadzają się na razie co do ceny.

_ - Poszukiwania nabywców już są prowadzone. Wcześniej tymi aktywami interesowało się wiele firm rosyjskich. W tym roku rozmowy prowadziły rosyjsko-brytyjskie konsorcjum TNK-BP i Surgutnieftiegaz _ - cytują _ Wiedomosti _ wypowiedź sprzed dwóch tygodni polskiego urzędnika, zaznajomionego z przebiegiem rozmów. _ - Potwierdził to także rosyjski urzędnik _ - pisze dziennik.

Gazeta podkreśla jednak, że stronom będzie trudno się porozumieć, gdyż - według polskiego urzędnika - PKN chce za Możejki 3,5 mld dol., a chętni uważają za uczciwą cenę 700 mln dol. Rosyjski urzędnik mówił natomiast, że rozpatrywana jest cena 1-1,5 mld dol.

_ Niedawno ofertę kupna Możejek otrzymał inny duży zdywersyfikowany holding _ - cytują _ Wiedomosti _ współwłaściciela niewymienionego z nazwy holdingu. _ PKN chce 2,3-2,5 mld dol., ale jest gotów zgodzić się na spłatę w ratach _ - czytamy.

Eksperci: Możejki można sprzedać, ale lepiej je zatrzymać
Na razie TNK-BP i Surgutnieftiegaz postanowiły nie kontynuować rozmów - dodaje gazeta, powołując się na pracownika jednego z tych koncernów. _ Ale Polacy nadal aktywnie proponują litewską rafinerię, twierdzi rosyjski biznesmen. Także rosyjski urzędnik nie wyklucza, że konsultacje mogą być jeszcze kontynuowane _ - piszą _ Wiedomosti _.

Przedstawiciele TNK-BP i Surgutnieftiegazu odmówili dziennikowi komentarza. Natomiast przedstawicielka PKN Joanna Puszkar zapewnia, według gazety, że żadne rozmowy nie były i nie są prowadzone - ani z inwestorami rosyjskimi, ani innymi.

_ - Uczciwa cena rafinerii w Możejkach Orlen Lietuva to około 1,5 mld dol. _ - cytują _ Wiedomosti _ analityka Banku Moskwy Dienisa Borisowa. Podkreśla on, że Możejki to _ nieproste aktywa _, gdyż po ich nabyciu w 2006 r. od Jukosu i rządu Litwy Rosja wstrzymała dostawy ropy do rafinerii, przez co Orlen Lietuva musi sprowadzać surowiec morzem przez port w Butyndze.

_ - Przy zdolności wynoszącej 12 mln ton Orlen Lietuva przetworzyła w 2009 r. tylko 8,7 mln surowca, ponosząc 34 mln dol. strat. Ale rosyjskie koncerny mogą porozumieć się z Transnieftem o wznowieniu dostaw. To niewątpliwie będzie miało wpływ na rentowność rafinerii _ - cytuje gazeta Borisowa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t84498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koreanczycy;kupia;mozejki;od;orlenu,14,0,604686.html) Koreańczycy kupią Możejki od Orlenu? O takiej możliwości mówi w rozmowie z rosyjską prasą premier Litwy Andrius Kubilius.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t96547.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/orlen;lietuva;narzeka;na;wspolprace;z;litwinami,187,0,665019.html) Orlen Lietuva narzeka na współpracę z Litwinami Od trzech lat strona litewska nie przyjęła żadnej korzystnej decyzji dla rafinerii.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)