Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Pracownicy skarbówki i celnicy piszą o patologii w urzędach. Muszą ujawniać zarobki

226
Podziel się:

Kierownictwo skarbówki zażądało od swoich pracowników złożenia jawnych oświadczeń majątkowych. Obowiązek nie jest nowy, rzecz jednak w tym, że funkcjonariusze nadal mogą robić to w trybie niejawnym. Pracownicy - już nie.

Pracownicy Izby Administracji Skarbowej boją się, że zatrudniająca ich instytucja nie chroni należycie oświadczeń majątkowych.
Pracownicy Izby Administracji Skarbowej boją się, że zatrudniająca ich instytucja nie chroni należycie oświadczeń majątkowych. (Damian Rucinski/REPORTER)

Kierownictwo skarbówki zażądało od swoich pracowników złożenia jawnych oświadczeń majątkowych. - Nie wiemy, kto będzie miał w to wgląd, ani jak będą chronione nasze dane mówią - mówi jedna z urzędniczek.

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie jest pracodawcą dla wszystkich pracowników urzędów skarbowych oraz urzędów celno-skarbowych w mazowieckim. W przesłanej w czwartek korespondencji, jej pracownicy poinformowali money.pl o, ich zdaniem, bezprawnym postępowaniu swojego szefostwa.

O co chodzi? Podobnie jak inni urzędnicy państwowi również i pracownicy skarbówki zobowiązani są do składania raz w roku oświadczeń majątkowych. Do tej pory dokumenty te składali w zamkniętych kopertach, „natomiast od bieżącego roku pracodawca bezprawnie wymusił na pracownikach składanie tego dokumentu bez kopert, jako jawne” - czytamy w mailu.

Zobacz także: Konstytucja Biznesu podpisana. Skarbówka łaskawszym okiem spojrzy na firmy

Żeby nie było żadnych wątpliwości w tej sprawie, w intranecie Izby pojawiła się nawet specjalna instrukcja składania oświadczeń majątkowych, którą również przesłali nam pracownicy. Wynika z niej, że funkcjonariusze oświadczenia majątkowe składają w zamkniętych kopertach, natomiast pozostali pracownicy - członkowie korpusu służby cywilnej – niejako luzem.

Jak zaznaczają autorzy przesłanego do nas listu, co prawda w przypadku funkcjonariuszy procedurę składania w kopertach określa rozporządzenie, jednak również w przypadku oświadczeń majątkowych członków korpusu służby cywilnej mamy do czynienia z dokumentami niejawnymi o klauzuli "zastrzeżone" i tym samym są to informacje niejawne.

„Zdaje się, że Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, nie chroniąc należycie oświadczeń majątkowych pracowników, narusza ustawę o ochronie danych osobowych” - piszą Pracownicy Celno-Skarbowi.

Autorzy listu już w lutym kontaktowali się w tej sprawie z Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Biuro potwierdziło ich wątpliwości. Zarówno funkcjonariusze, jak i pracownicy Izby powinni składać oświadczenia majątkowe w trybie niejawnym.

Sprawą próbowali również zainteresować GIODO i Ministerstwo Finansów, jednak nie otrzymali odpowiedzi. Próbowaliśmy skontaktować się z autorami listu, by mogli nam więcej powiedzieć o swoich obawach w związku z nowym trybem składanie oświadczeń. Na razie jednak bezskutecznie.

Udało nam się za to potwierdzić u jednej z urzędniczek, która nie ma z listem nic wspólnego, że faktycznie w tym roku nastąpiły zmiany. Pracownicy byli nimi bardzo zdziwieni i nie kryją niezadowolenia. - Zmiana nastąpiła po połączeniu ze skarbówkami. Wcześniej w urzędach celnych w kopertach składali pracownicy mundurowi, a bez kopert - cywilni. Niewykluczone, że skoro w skarbówce są sami cywile, to po prostu rozszerzono tę zasadę na wszystkich pracowników urzędów celno-skarbowych - wyjaśnia nam pracownica.

Co najbardziej niepokoi ją i innych pracowników? - Przede wszystkim zupełnie nie mamy pojęcia, kto będzie mógł w te dokumenty zajrzeć - mówi.

O komentarz do tych zarzutów poprosiliśmy Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie. - Przedstawione zarzuty, nie odnajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oświadczenia o stanie majątkowym pracowników cywilnych stanowią informację prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej na informacjach niejawnych, oznaczonych klauzulą "zastrzeżone", co nie oznacza, że zyskują status informacji niejawnej (dlatego składane są bez koperty) - mówi money.pl Aleksandra Dróżdż z Izby.

Jak dodaje rzeczniczka, jest to zgodne z wytycznymi ABW w tym zakresie. Natomiast kwestia obowiązku składania oświadczeń przez funkcjonariuszy w kopertach została w sposób literalny określona w paragrafie 4. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 2018 r. w sprawie postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

- Przesłanka ta znajduje odzwierciedlenie zarówno w wewnętrznych uregulowaniach dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, jak również w załączonym komunikacie. W odniesieniu do pracowników cywilnych nie ma literalnego wskazania obowiązku złożenia oświadczenia w kopercie - mówi rzeczniczka.

Jak dodaje, koperta nie jest też atrybutem informacji niejawnej ani sposobem jej zabezpieczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(226)
Prawa
2 lata temu
Od urzędników jak i funkcjonariuszy wymaga się podania swojego całego majątku, natomiast pracodawcy awanse i nagrody dają pod stołem tylko swoim i przed resztą cicho sza...
Gozdek
5 lata temu
Każdy przestępca skarbowy będzie mógł poczytać co posiada urzędnik skarbowy. Jeszcze należy podać jile ma dzieci w jakim wieku i gdzie się uczą no i dane i adresy całej rodziny. Bandytom będzie łatwiej. PATOLOGIA do kwadtatu.
Wiktor
5 lata temu
Może 500 plusowcy, udający bezrobotnych majstrowie, renciści przemytnicy od kilku pokoleń, kierowcy tirów z oszukaną najniższą krajową na kwicie zostaną rozliczeni z majątków.
Grzegorz
5 lata temu
W naszym kochanym kraju elitą stała się roszczeniowa patologia, przemytnicy i wszelkiej maści malwersanci. Funkcjonariusze i urzędnicy przy uciesze gawiedzi i rządzących są taczani w smole i pierzu. Chory kraj.
Job
6 lat temu
Pewnie strach że majątek większy niż dochody i łapówki wyjdą na jaw
...
Następna strona