Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oto prawdopodobne założenia rządowego planu finansów

0
Podziel się:

Plan zakłada trzy stawki VAT i maksymalnie 45 mld deficytu.

Oto prawdopodobne założenia rządowego planu finansów
(kprm.gov.pl)

Maksymalny dopuszczalny deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 45 mld zł, w 2012 roku 40 mld zł, zaś w 2013 roku 30 mld zł. Od przyszłego roku będą również obowiązywały, przez trzy lata, trzy stawki VAT: 6, 8 i 23 procent - podaje PAP, powołując się _ źródło rządowe _. Płace w budżetówce będą zamrożone na cztery lata.

Projekt _ Wieloletniego Planu Finansów Publicznych _ wskazuje także, że w perspektywie planu dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB, natomiast zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB nastąpi dopiero w 2013 roku, a nie jak wcześniej zakładano w 2012._ _

_ - W WPFP zapisane są maksymalne dopuszczalne poziomy deficytów budżetowych, zgodnie z projektem planu, którym będzie się zajmował w piątek rząd, maksymalny deficyt w 2011 roku ma wynieść 45 mld zł, w kolejnym roku 35 mld zł, zaś w 2013 roku 30 mld zł _ - powiedziało PAP źródło rządowe powołujące się na projekt planu.

Od 2011 roku trzy stawki VAT

*Dziś nad projektem WPFP *będzie pracował rząd, zgodnie z ustawą o finansach publicznych plan musi zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca lipca. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych Wieloletni Plan Finansowy Państwa to plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów budżetu sporządzany na cztery lata budżetowe.
Zgodnie z projektem planu od przyszłego roku będą obowiązywały trzy nowe stawki VAT wprowadzone na trzy lata: 6 proc., 8 proc. i 23 proc.

_ - Zakładamy podwyżkę głównej stawki VAT o 1 pkt proc. na okres trzech lat, co da budżetowi 5-6 mld zł dochodów rocznie. W planie chcemy także obniżyć z 7 do 6 procent VAT na żywność przetworzoną oraz podnieść z 3 do 6 procent VAT na żywność nieprzetworzoną _ - powiedziało źródło.

_ - W perspektywie planu nie zakładamy, aby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB, jednak zbliży się do tego poziomu i ryzyko przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego będzie. Dlatego w planie zostanie zapisany mechanizm, zgodnie z którym jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, wtedy w już w danym roku, po publikacji danych o długu przez GUS, zostanie automatycznie podniesiony VAT o 1 punkt procentowy _- ujawnia rozmówca PAP.

Anonimowy rozmówca poinformował także, że w perspektywie czterech lat płace w sferze budżetowej pozostaną zamrożone._ - Dopóki nie obniżymy deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 procent PKB powinno tak pozostać _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t97664.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlugi;polski;rosna;warte;sa;juz;tyle;ile;koncern;google,116,0,645748.html) Długi Polski rosną. Warte są już tyle, ile koncern Google

Deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 procent dopiero w 2013 roku

Deficyt sektora finansów publicznych, zgodnie z WPFP, zostanie obniżony poniżej 3 procent PKB dopiero w 2013 roku, a nie jak zakładano dotychczas i rekomendowała Rada EcoFin, w 2012 roku.

_ - Według planu w przyszłym roku uda się obniżyć deficyt sektora finansów publicznych o około 2 punkty procentowe, a nie jak zakładano wcześniej o 1. Jednak zmienia się perspektywa zejścia z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB. Bardziej prawdopodobny jest obecnie scenariusz alternatywny z programu konwergencji, czyli, że zejdziemy poniżej wartości referencyjnej dopiero w 2013 roku, a nie jak zakładaliśmy wcześniej w 2012 roku _ - podkreśla źródło.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/bedzie;23-procentowy;vat;koniec;z;budzetowymi;sztuczkami,109,0,649069.html) Będzie 23-procentowy VAT. Koniec z budżetowymi sztuczkami

Podwyżka VAT bez wpływu na inflację

Zdaniem rozmówcy PAP, resort finansów przeanalizował ewentualny wpływ podwyżki VAT na inflację w przyszłym roku i nie widzi zagrożeń dla cen ze strony podniesienia stawki tego podatku.

_ - Podwyżka podatku VAT nie będzie miała wpływu na inflację, a jeśli nawet to będzie on znikomy, dlatego też nadal zakładamy, że inflacja średnioroczna w 2011 roku wyniesie 2,3 procent. Także nie widzimy podstaw do zmiany prognozy wzrostu PKB w przyszły roku, który według resortu finansów wyniesie 3,5 procent _ - poinformowało źródło.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)