Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Rządowa wojna o wiatraki. Minister Emilewicz szykuje się do ich obrony

408
Podziel się:

Projekt polskiej polityki energetycznej zakłada rezygnację z lądowych farm wiatrowych do 2035. Dokument, który wywołał falę krytyki, na celownik bierze teraz resort przedsiębiorczości.

Walka dymiących źródeł energii z wiatrakami wchodzi w Polsce w nową fazę.
Walka dymiących źródeł energii z wiatrakami wchodzi w Polsce w nową fazę. (Stefanie / Flickr (CC BY-NC 2.0))
bEEzwodh

Projekt PEP2040 nie daje lądowym wiatrakom żadnych szans. Ważne i powszechnie wykorzystywane na świecie źródło ”zielonej” energii wydaje się autorom dokumentu zbędne. W to miejsce mamy zacząć budować farmy na morzu, które będą uzupełnieniem dla węgla i energetyki jądrowej.

Warto w tym miejscu jednak odnotować, że nieemisyjna elektrownia jądrowa to marzenie kolejnych polskich rządów od dziesięcioleci. Zatem i jej powstanie planowane w PEP2040 może również skończyć się na planach.

Zobacz także: Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce.
bEEzwodj

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz ma też nadzieje, że nie wszystko, co znalazło się w projekcie polityki energetycznej, zostanie w pełni zrealizowane. Są na to szanse, bo nie jest to strategia zamknięta i termin zgłaszania do niej uwag upływa 15 stycznia 2019 roku.

Więcej o propozycjach zawartych w szykowanym stanowisku MPiT można wywnioskować z wypowiedzi pani minister w programie "Rządowa ława".

W obronie wiatraków

Emilewicz zapewniła, że łatwo wiatraków lądowych nie odpuści. Jako że odpowiada za przedsiębiorczość i technologie, ma zamiar wykorzystać argumenty zarówno ekologiczne, jak i czysto biznesowe.

bEEzwodp

Szefowa MPiT zapewniła, że jest przeciwna likwidacji urządzeń OZE, które już istnieją. Nie jest negatywnie nastawiona do projektu budowy wiatraków na morzu, ale sposób odchodzenia od tych lądowych - w jej ocenie - powinien być jeszcze przedyskutowany.

- To jest tak, jak byśmy teraz, po dostosowaniu torów do dużych prędkości, zaplanowali złomowanie Pendolino i zastopowali rozwój tego typu kolei. Rzeczywiście likwidowanie czegoś co już jest i produkuje zieloną energię jest absolutną głupotą - mówi money.pl Hanna Marliere, ekspert Green Management Group.

bEEzwodq

Mamy w kraju firmy, które świetnie sobie radzą z produkcją komponentów do wiatraków lądowych. Jak przekonuje Emilewicz, w skali Europy pretendują do miana lidera. Realizacja PEP2040 podcięłaby skrzydła tej części przemysłu.

Innowacyjny sektor

- Większość komponentów do wiatraków działających w Polsce produkowana jest w kraju. Firmy te dają miejsce pracy i nic dziwnego, że minister Emilewicz chce ich bronić. To też ważne dla sektora innowacji. Firmy, mając zapewniony zbyt w kraju, dalej będą się rozwijać i w przyszłości te technologie będziemy mogli eksportować - wyjaśnia Marliere.

Jadwiga Emilewicz ma również wątpliwości co do opierania całej naszej energetyki tylko na węglu, atomie i morskich farmach wiatrowych. Jednocześnie przyznała, że bardzo trudno będzie Polsce w ogóle zrezygnować z węgla, tak jak np. deklarują to Niemcy.

bEEzwodr

- Te trzy źródła to rzeczywiście mało. Zrównoważony sposób produkowania energii powinien opierać się na założeniu, że tam gdzie jest potencjał, czyli mocno świeci słońce, wieje wiatr czy opłacalne jest stawianie biogazowni - powinno się je budować. Miks energetyczny im bardziej złożony, tym bezpieczniejszy dla gospodarki - wyjaśnia Hanna Marliere.

W całej sprawie oliwy do ognia dolewa jeszcze wynik ostatniej aukcji OZE, gdzie rząd zakontraktował na 15 lat z góry zakupy energii z wiatraków właśnie. Jak tuż po niej informowało URE, zwycięscy inwestorzy wycenili sprzedaż energii z turbin wiatrowych na 158 - 217 zł za MWh. Tymczasem średni koszt zakupu na Giełdzie Energii w tym samym czasie znalazł się w okolicach 300 zł za MWh.

Wiatraki produkują coraz taniej

Okazało się więc, że przy najniższej cenie ofertowej, z wiatraków można wyprodukować energię o połowę tańszą od konwencjonalnej. Warto też dodać, że wartości kontraktów zawartych przez inwestorów farm wiatrowych, uwzględnia nawet dokupowanie energii z elektrowni tradycyjnych, kiedy wiatraki wyprodukują jej za mało.

bEEzwods

- To nie jest żadnym zaskoczeniem. Efektywność OZE jest wprost proporcjonalnie związana ze skalą. Teraz z energią z wiatraków doszliśmy już do poziomu, kiedy koszty produkcji, za sprawą ilości wiatraków i rozwoju infrastruktury, z roku na rok są coraz niższe, a produkowana energia tańsza - mówi ekspert Green Management Group.

Rzecz jednak w tym, że zakontraktowana przez rząd energia pochodzić będzie z wiatraków, które zgodnie z PEP2040 trafią potem na złom. Chyba, że rządowa wojna o lądowe wiatraki, która właśnie się zaczęła, zakończy się wygraną ich zwolenników.

Poprosiliśmy zarówno resort energii, jak i przedsiębiorczości o dookreślenie różnic miedzy nimi w tym zakresie. Czekamy na odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEzwodK
energetyka
oze
KOMENTARZE
(408)
Wk
3 lata temu
Wystarczy unowocześnić piece w elektrowniach.
Wi
3 lata temu
Wiatraki wcale nie są takie ekologiczne wytwarzają promieniowanie elektromagnetyczne hałasują i szpecą krajobraz
Obywatel RP
3 lata temu
Do ABW: Zgłaszam działanie na szkodę Państwa i Obywateli polegające na blokowaniu rozwoju nowoczesnych i tanich źródeł energii w Polsce, jakimi są farmy wiatrowe. Zachodzi podejrzenie, że grupy przestępcze lobują na rzecz handlarzy węglem i gazu, co jeszcze bardziej uzależni nas od zagranicznych dostawców i nasili zagrożenie niedoboru energii. Natomiast utrzymywanie elektrowni węglowych naraża Obywateli na utratę zdrowia i życia z powodu nasilającego się zanieczyszczenia powietrza!
bEEzwodL
Witrakplus
3 lata temu
Czytałem Stopwiatrakom ...pseudonaukowy bełkot. Jednej poseł się nie podobają, bo nie są jej.
Volt.
3 lata temu
Czy ktoś z decydentów zastanowił się ile energii z farm wiatrowych na morzu stracimy przesyłając tę energię np : na Śląsk (straty przesyłu). Farmy wiatrowe trzeba stawiać tam gdzie są wiatry i bliskie odbiory energii elektrycznej.
...
Następna strona