Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Palikot w rządzie to szansa na mocne reformy

0
Podziel się:

Dariusz Filar tłumaczy, że koalicja z Palikotem nie musi być zła dla gospodarki.

Palikot w rządzie to szansa na mocne reformy

Money.pl: Rynki finansowe wynik wyborów przyjmą spokojnie, czy jednak możliwe są jakieś nerwowe reakcje?

*Prof. Dariusz Filar, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej: *Rynki nie mają powodów do niepokoju. Wydaje się, że możliwa jest kontynuacja dotychczasowej koalicji, a to do tej pory było akceptowane przez inwestorów. Także pierwsza reakcja będzie pozytywna. Dopiero potem przyjdą pytania o nowe możliwości i wyzwania.

Jakie?

Do tej pory rządowi udawało się przeprowadzać Polskę _ suchą stopą _przez światowy kryzys gospodarczy. Uważam, że globalna gospodarka wbrew opinii wielu ekonomistów, już jest w drugiej fali kryzysu, który objawia się w sferze finansów publicznych. A to oznacza, że do dalszej obrony przed nim potrzebne będą reformy, których koszty społeczeństwo będzie musiało ponieść. Nie da się zrobić koniecznej reformy finansów publicznych bez zrzucania obciążeń na barki społeczeństwa.

I rząd odważy się to zrobić?

Nie ma wyjścia, nawet jeżeli ceną za to będzie utrata władzy za cztery lata. Do tej pory rząd stosował politykę robienia uników przed światowym kryzysem, robiąc wszystko, by społeczeństwo tego nie odczuło. To jasne w momencie, gdy najpierw była pierwsza fala kryzysu, a potem przyszedł czas przygotowań do kolejnych wyborów. Teraz rząd ma przed sobą cztery lata, a formuła robienia uników już się wyczerpała. Pozostaje ważne pytanie, w koalicji z kim PO będzie chciała robić te reformy.

No właśnie. Która partia byłaby do tego najlepsza?

Jedyną partią, która podczas kampanii proponowała radykalne oszczędności, a nie powiększanie wydatków, jest Ruch Palikota. Może to się wydać nieco dziwne, ale moim zdaniem Palikot zrealizował swój plan bycia obecnym w mediach i gdy już dojdzie do realnej władzy, to będzie zachowywał się spokojniej i racjonalniej.

I widzi Pan możliwość koalicji PO z Ruchem Palikota?

Osobiście uważam, że taka koalicja byłaby bardziej proreformatorska niż z PSL-em, który jest bardzo zachowawczy i będzie bronił się chociażby przed reformą KRUS.

Ale Palikot nie jest jednak zbyt dużą egzotyką na polskiej scenie politycznej?

W czasie kampanii bardzo raziło mnie porównywanie Palikota do klauna. Bo jest duża różnica między klaunem a błaznem. Pierwszy ma tylko bawić. Drugi, przez niekonwencjonalne metody, wskazuje na sprawy ważne. I Palikot jest właśnie takim błaznem.

Co mógłby wnieść do takiej koalicji?

Jeżeli uznamy, że dla polskiej gospodarki najważniejsza jest teraz reforma finansów publicznych i redukcja deficytu, to może mieć to miejsce tylko w okresie wzrostu gospodarczego. A to można osiągnąć tylko przez pobudzenie sfery realnej, czyli przedsiębiorczości. Rząd razem z oszczędnościami powinien zabrać się za wprowadzanie ułatwień dla przedsiębiorców w sferze administracyjnej czy podatkowej. A to tematy Palikotowi dość bliskie.

Ale jego komisja _ Przyjazne Państwo _ nie odniosła praktycznie żadnych sukcesów.

Przed takimi zarzutami bronił się w ten sposób, że jego projekty nie znajdowały poparcia. Teraz ma szansę to zmienić, jeżeli dojdzie do realnej władzy. Generalnie, jakakolwiek koalicja by nie była, najważniejsze wyzwania to reforma finansów i pobudzanie przedsiębiorczości. Trzeba mocno trzymać kciuki, by nowy rząd sobie z tym poradził.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t83738.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;z;palikotem;bedzie;trudna;bo;on;chce;rzadu;,169,0,924073.html) Koalicja z Palikotem będzie trudna, bo on chce rządu... Jeden z założycieli PO powiedział, że życzy Januszowi Palikotowi, by znalazł się w Sejmie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t86743.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ocenili;polskie;partie;i;czy;po;wyborach;mozliwe;sa;reformy,129,0,921729.html) "Financial Times": Oni powinni rządzić Polską _ Financial Times _ zastanawia się, czy przyszły polski rząd okaże się zdolny do trudnych reform gospodarczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t152847.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/tego;palikot;nie;robi;dla;pieniedzy;ujawnia;kto;za;nim;stoi,2,0,877058.html) Tego Palikot nie robi dla pieniędzy. Ujawnia, kto za nim stoi Renegat z Platformy Obywatelskiej zdradza, co łączy go ze Sławomirem Nowakiem z kancelarii prezydenta i dlaczego musiał się odchudzić. Wyjawia też, co czuje stojąc w sklepie monopolowym i z kim chce stworzyć rząd.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)