Notowania

Pałka: Wrocław jeszcze nie jest stolicą kultury

Stolica Dolnego Śląska musi pokazać, że rzeczywiście wygrała z Warszawą.

Podziel się
Dodaj komentarz
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Za tytułem Europejskiej Stolicy Kultury powinny pójść konkretne, nowe i atrakcyjne dla turystów wydarzenia. A tych w stolicy Dolnego Śląska na razie brakuje.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odnosząc się do przegranej w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 powiedziała dyplomatycznie, że _ Warszawa wcale nie przegrała, a tylko nie została wybrana _. I trudno nie przyznać jej racji. Podczas zmagań w konkursie stolica zaproponowała bowiem znacznie więcej niż Wrocław. I teraz to prezydent Rafał Dutkiewicz powinien pokazać, że Wrocław rzeczywiście zasłużył na miano ESK.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t148159.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/wroclaw;stolica;kultury;setki;milionow;na;odgrzewane;kotlety,229,0,857573.html) Wrocław stolicą kultury. Setki milionów na odgrzewane kotlety
Na oficjalnej stronie opisującej przygotowania Warszawy do zdobycia tytułu ESK2016 można było wczoraj znaleźć gratulacje dla Wrocławia i deklarację współpracy przy organizacji imprez kulturalnych. Potem jednak przedstawiciele władz stolicy wyliczyli, co w ramach rozwoju kultury zostało ostatnio zrobione w Warszawie:

_ Powołaliśmy nowe wydarzenia, m.in. trzy nowatorskie festiwale: Warszawa w Budowie, Warsaw Music Week oraz Festiwal Sztuki Przemiany. Wsparliśmy wiele nowatorskich projektów od Kongresu Obywateli Kultury po właśnie budujące się na pl. Na Rozdrożu UFO. Tworzymy nowe przestrzenie dla kultury _ - czytamy w informacji. A to nie wszystko. W 2013 otwiera się Muzeum Historii Żydów Polskich, buduje się największa sala koncertowa w tej części Europy - Sinfonia Varsovia, ruszyło wreszcie nowoczesne i przyciągające tłumy zwiedzających Centrum Nauki Kopernik.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;stolica;kultury;nie;proponuje;nic;odkrywczego,101,0,858469.html) Wawryszuk: Stolica kultury nie proponuje nic odkrywczego
W porównaniu do tego zestawienia trzeba przyznać, że Wrocław niestety wypada dość blado. W ramach przygotowań znane już w całej Polsce wrocławskie wydarzenia dostały w nazwie słowo _ Europejskie _. Tak jak chociażby _ Przegląd Piosenki Aktorskiej _ dostanie nazwę _ Europejska Stolica Piosenki Aktorskiej _, a _ Brave Festival _ zostanie _ Europejskim Brave Festival _.

Reszta pozostaje w fazie zapowiedzi. I to takich, które niewiele przyniosą mieszkańcom Wrocławia, a już na pewno nie przyciągną turystów. Bo niby czego oczekiwać od mędrców, którzy zjadą do Wrocławia na _ Światowy Kongres Intelektualistów _, czy od bibliotekarzy, którzy zorganizują swoje spotkanie. Nadzieje budzi otwarcie _ Centrum Sztuki Współczesnej _ i wystawa praca Pabla Picasso. To jednak wciąż zbyt mało, by można było mówić, że Wrocław zasłużył sobie na ten prestiżowy tytuł. Stolica Dolnego Śląska po raz kolejny udowodniła, że w Polsce i na świecie ma dobry PR. Czas jednak by poszło za tym znacznie więcej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t148403.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/esk;prezydent;katowic;krytykuje;zdrojewskiego,84,0,859220.html) ESK: Prezydent Katowic krytykuje Zdrojewskiego Minister kultury powinien przedstawić informację o środkach budżetowych i unijnych, które trafiły do miast-kandydatów - uważa prezydent Katowic Piotr Uszok.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t85958.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zdrojewski;esk;wygrac;mogl;tylko;jeden,120,0,859512.html) Zdrojewski: ESK wygrać mógł tylko jeden Minister kultury i dziedzictwa narodowego skomentował w ten sposób przyznanie tego tytułu Wrocławiowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t89587.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wroclaw;nie;zasluzyl;na;tytul;dutkiewicz;odpowiada,200,0,859336.html) Wrocław nie zasłużył na tytuł? Dutkiewicz odpowiada _ My dopiero zaczynamy przygotowania do 2016 roku _. Rafał Dutkiewicz odpowiedział na zarzuty Money.pl o miałkość oferty w trakcie rywalizacji o miano ESK.
Tagi: europejska stolica kultury, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz