Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Parlament w Grecji. Lider radykalnej lewicy chce poprzeć koalicję Ciprasa

0
Podziel się:

Przewodzący radykalnej partii Demokratyczna Lewica Fotis Kuwelis zapowiedział, że poprze utworzenie lewicowej koalicji rządzącej.

Parlament w Grecji. Lider radykalnej lewicy chce poprzeć koalicję Ciprasa
(action press/East News)

Przewodzący radykalnej partii Demokratyczna Lewica Fotis Kuwelis zapowiedział, że poprze utworzenie lewicowej koalicji rządzącej. Misja utworzenia rządu koalicyjnego przypadła liderowi innej lewicowej formacji, koalicji SYRISA, Aleksowi Ciprasowi.

Wczoraj liderowi prawicowej Nowej Demokracji (ND) nie udało się utworzyć rządu koalicyjnego. Po zwróceniu przez przywódcę ND Anotnisa Samarasa mandatu prezydentowi Karolosowi Papuliasowi zadanie utworzenia rządu przejął przywódca Radykalnej Koalicji Lewicy (SYRIZA) Aleks Cipras, którego ugrupowanie niespodziewanie zajęło w wyborach drugie miejsce, zdobywając 52 mandaty w parlamencie.

Kuwelis, którego partia była uznawana przed wyborami za jedną z najsilniejszych formacji spośród wielu nowych ugrupowań i ruchów, chce poprzeć lewicowy rząd, który mógłby ewentualnie utworzyć Cipras.

Dziś Cipras powiedział, że wynik wyborów to _ historyczna szansa dla lewicy _. Obiecał, że postara się utworzyć lewicowy rząd, który zerwie z _ porozumienia podporządkowujące _ Grecję międzynarodowym kredytodawcom.

Według Ciprasa zobowiązania Aten do wprowadzenia reform i polityki oszczędności nie są już ważne, ponieważ zanegowali je wyborcy. _ Nie ma szans na to, abyśmy próbowali ukradkiem wprowadzić z powrotem to, co zostało odrzucone przez Greków _ w głosowaniu - dodał lider SYRISY, odnosząc się do programu cięć budżetowych, forsowanego przez poprzedni rząd pod presją UE i MFW.

Partie opowiadające się za programem pomocowym dla Aten _ nie mają już większości w parlamencie i nie mogą przegłosować kroków, które są dla Grecji destrukcyjne - dodał Cipras. To wielkie zwycięstwo naszego społeczeństwa _.

Populistyczne partie, które odniosły niespodziewany sukces w greckich wyborach, łączy niechęć do politycznego establishmentu i trudnych reform gospodarczych.

Demokratyczna Lewica Kuwelisa nawołuje do renegocjowania warunków, na jakich Ateny otrzymały pakiety pomocowe. _ Renegocjacje _ były najczęściej używanym hasłem podczas greckiej kampanii wyborczej.

Jeśli Ciprasowi również nie powiedzie się misja sformowania rządu, przejmie ją Ewangelos Wenizelos, lider Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego PASOK. Niewykluczone, że nikomu nie uda się utworzyć rządu mającego większość w parlamencie, a wtedy Grecję czekają w czerwcu kolejne wybory.

Czytaj więcej o sytuacji w greckim parlamencie w Money.pl
Grecja ciągle w impasie. Wciąż nie ma rządu Przywódca greckich konserwatystów przyznał, że nie jest w stanie utworzyć nowego rządu. Co teraz?
Wybory w Grecji rozstrzygnięte. Politycy ukarani za cięcia Nowa Demokracja i PASOK mogą nie mieć większości potrzebnej do rządzenia w kraju.
Za dwa euro wybierzesz tu szefa partii. Tanio? Tyle trzeba było zapłacić, by wybrać szefa partii rządzącej w Grecji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)