Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak domaga się obniżki stóp procentowych

0
Podziel się:

Wicepremier i minister gospodarki nie ma pewności co do scenariusza, który czeka polską gospodarkę w najbliższych miesiącach.

Pawlak domaga się obniżki stóp procentowych
(Reporter)

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe. Pomoże to nie tylko przedsiębiorcom, ale także budżetowi - przekonywał w piątek dziennikarzy minister gospodarki.

_ - Już dzisiaj widzimy, że podwyżka stóp procentowych była błędem. (...) Wtedy RPP kierowała się zupełnie innymi przesłankami _ - zaznaczył. Wyjaśnił, że obniżka stóp procentowych byłaby dobra dla budżetu, bo oznaczać będzie też niższe oprocentowanie obligacji.

Wicepremier był pytany także o dane dotyczące PKB. Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w II kwartale br. o 2,4 proc. rok do roku wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. i po wzroście w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc.

_ - W drugim kwartale nastąpiło znaczne obniżenie ceny ropy, obniżenie cen paliw. Jak wiadomo, PKB jest liczone w sposób rachunkowy - im wyższe ceny, tym wyższe PKB. Ten niższy nieco wzrost rachunkowy nie oznacza, że w tym czasie nastąpiło jakieś spowolnienie. Raczej spodziewałbym się, że kolejny kwartał - ze względu na podwyżkę cen ropy i podwyżkę cen paliw na stacjach benzynowych - będzie znacznie lepszy, niż przewidują ekonomiści _ - powiedział Pawlak.

Pytany o wzrost PKB w przyszłym roku, szef resortu gospodarki powiedział, że nie sposób tego obecnie prognozować. - _ Dynamika zmian na świecie jest bardzo ostra. Bardzo ważne jest, abyśmy wykorzystali wszystkie szanse rozwojowe _ - zaznaczył.

Wicepremier zwrócił też uwagę na osłabienie złotego. - _ To akurat będzie pomagało w eksporcie naszych produktów. Towary będą emigrowały, a miejsca pracy zostaną w kraju _ - zaznaczył.

Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 4,75 proc. w skali rocznej. W maju br. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, do 4,75 proc. W 2011 roku RPP czterokrotnie podnosiła stopy: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pkt bazowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Co ze stopami procentowymi? Prezes NBP... - _ Zmieniła się atmosfera, zmieniło się nastawienie Rady Polityki Pieniężnej _- mówi Marek Belka.
Chcą rozruszać gospodarkę. Obniżają stopy Chiński bank centralny obniżył najważniejsze stopy procentowe. To pierwsza taka obniżka od czterech lat.
Gospodarka już hamuje. Ekonomiści mówią o recesji Zapytaliśmy ekonomistów, co czeka nas w tym i przyszłym roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)