Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak jest pewny, PKB w Polsce przekroczy....

0
Podziel się:

Minister gospodarki, ujawnił dane dotyczące handlu zagranicznego. Zaskakują.

Pawlak jest pewny, PKB w Polsce przekroczy....
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wzrost PKB w tym roku przekroczy 4 proc. - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Podsumowując 2011 rok minister gospodarki podkreślił, że poziom polskiego handlu zagranicznego przewyższył ten z okresu przedkryzysowego.

_ - Niewątpliwie rok zakończymy na poziomie powyżej 4 proc. wzrostu, to jest dużo więcej, niż przewidywano o tej samej porze ubiegłego roku _ - powiedział Pawlak w czwartek dziennikarzom. _ To pokazuje dużą witalność i siłę polskiej gospodarki _ - dodał.

_ - Poziom handlu zagranicznego przewyższył ten z okresu przedkryzysowego. Oznacza to, że relacje zewnętrzne zostały odbudowane _ - podkreślił. Dodał, że w tym zakresie mamy kolejny bardzo dobry rok, pokazujący, że towary emigrują z naszego kraju, a miejsca pracy zostają tu, u nas.

_ - Z perspektywy polskiej ten rok, po tych doświadczeniach kryzysu, będziemy wspominać dobrze _ - ocenił wicepremier. _ Ponad 4 proc. PKB to znacznie więcej, niż przewidywano rok temu i jak wynikało z bieżącej obserwacji procesów gospodarczych w Europie. To są dobre przesłanki do myślenia o przyszłym roku i szansach, które Polska ma przed sobą, szczególnie w relacjach europejskich _ - zaznaczył na konferencji prasowej w Warszawie.

W ocenie Pawlaka wynik w przyszłym roku powinien być lepszy niż założenia budżetowe. _ Jeżeli patrzymy na przyszły rok - biorąc pod uwagę, że nieco słabszy złoty jest motorem napędzającym eksport naszych towarów - możemy mieć dobre rezultaty. Jestem przekonany, że będą to wyniki lepsze niż te założenia, które są przy budżecie _ - powiedział.

Jak zakłada rząd, nasze PKB ma urosnąć o 2,5 proc., inflacja sięgnie 2,8 proc., a średnia płaca w przyszłym roku ma podskoczyć o 1,1 proc. Wartość PKB przekroczy 1589 mld zł.

Podstawowe wskaźniki przyjęte przez rząd na najbliższe lata
Lata Wartość PKB Polski Wzrost PKB Stopa bezrobocia Inflacja Średnie wynagrodzenie (brutto)
źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów, *plan
2010 1 415 mld zł 3,9 proc. 12,4 proc. 2,6 proc. 3 225 zł
2011* 1 512 mld zł 4 proc. 12,4 proc. 4,1 proc. 3 392 zł
2012* 1 589 mld zł 2,5 proc. 12,3 proc. 2,8 proc. 3 526 zł
2013* 1 684 mld zł 3,4 proc. 11,8 proc. 2,5 proc. 3 680 zł
2014* 1 790 mld zł 3,8 proc. 11 proc. 2,5 proc. 3 872 zł
2015* 1 904 mld zł 3,9 proc. 10,4 proc. 2,5 proc. 4 073

_ - Gdy spojrzymy na sytuację gospodarczą Polski w tym roku, to widać wyraźne, korzystne procesy, które pozwalają mówić, że jesteśmy w tej chwili na dobrej ścieżce gwarantującej stabilny rozwój _ - powiedział. _ Jeśli nie będzie zakłóceń zewnętrznych, to wydaje się, że przyszły rok będzie znacznie lepszy, niż to dzisiaj przewidujemy - szczególnie jeśli chodzi o prognozy dotyczące budżetu _ - dodał.

_ - To był rok bardzo dynamiczny, jeśli chodzi o procesy gospodarcze _ - ocenił Pawlak. _ Gdyby ktokolwiek mówił rok temu, że euro bezie miało takie problemy i strefa euro będzie przeżywała takie dramatyczne chwile, to byłoby to odczytane za coś zupełnie nieprawdopodobnego _ - mówił.

Wśród osiągnięć mijającego roku wymienił nowy ogólnopolski system rejestracji firm. _ Cichym bohaterem z perspektywy Ministerstwa Gospodarki jest system centralnej ewidencji i informacji o ewidencji gospodarczej _ - powiedział. _ Zaczęło to funkcjonować 1 lipca; obecnie praktycznie kończymy migrację danych z urzędów gmin do jednolitego systemu krajowego _ - podał.

_ - System pozwala na rejestrację działalności gospodarczej przez internet i sprawia, że rejestracja firmy może się praktycznie odbyć w ciągu 24 godzin, razem z nadaniem wszystkich numerów _ - podkreślił.

System zarejestruje ok. 3 mln podmiotów gospodarczych. Będziemy mogli sprawdzać bezpośrednio firmę, która jest naszym kontrahentem - powiedział. _ To ważne również z perspektywy europejskiej, bo w UE wprowadzany jest mechanizm pozwalający zweryfikować firmę z każdego kraju europejskiego - dodał. _

_ _

_ - Przypomniał, że w 2011 r. został wprowadzony blok zmian deregulacyjnych i zamiana zaświadczeń na oświadczenia i zmniejszenie obowiązków informacyjnych dla firm. _To rozwiązanie będzie miało istotny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Przyznał, że do deregulacji pozostały sprawy dotyczące budownictwa, bo łatwiej i szybciej fizycznie postawić sam dom, niż uzyskać zezwolenia i dokumenty pozwalające na jego postawienie. Drugim obszarem do deregulacji są przepisy podatkowe. _ Potrzebna jest bardziej klarowna konstrukcja tych przepisów, by nie było tak dużo wątpliwości i niejasności _ - mówił.

_ Z punktu widzenia resortu gospodarki mamy optymistyczne podejście do nadchodzącego roku dla gospodarki, rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorczości _ - mówił. Trzeba będzie znaczącego wysiłku, żeby zmniejszyć opory biurokratyczne, regulacyjne, jeśli chodzi o funkcjonowanie gospodarki - dodał Pawlak.

W jego ocenie Polska powinna stać się reprezentantem naszego regionu - Europy środkowej i wschodniej. _ Potencjał ludnościowy i PKB naszego regionu - 10 krajów UE, Ukrainy i Białorusi - razem jest większy od ludności i PKB Federacji Rosyjskiej _ - podkreślił.

_ - Ważne, by Polska była reprezentantem regionu, wówczas w dyskusji europejskiej i światowej będziemy mieli znaczącą rolę _ - powiedział. _ Reprezentantem, bo trudno sobie wyobrazić, żebyśmy byli przywódcą czy liderem, jak to się przeplata w pomysłach politycznych _ - zaznaczył.

_ - Jeśli będziemy reprezentantem, którzy wie, na czym zależy Czechom, Węgrom, krajom bałtyckim, to skutecznie możemy wpływać i na proces europejski, i na procesy w skali światowej _ - ocenił. _ To będzie też podnosiło rangę naszego kraju, który ma w tym regionie jedną czwartą ludności, ale jednocześnie aż jedną trzecią PKB _ - dodał.

O sytuacji gospodarczej w Polsce, czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t188541.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/budzet;2012;mniej;na;schetynowki;i;sport;wiecej;na;armie;i;prezydenta,190,0,985022.html) Mniej na schetynówki i sport, więcej na armię i prezydenta Państwo wyda w przyszłym roku aż o ponad 15 mld zł więcej niż obecnie. Będą też cięcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/pawlak;krytykuje;ksztalt;projektu;podatku;od;wydobycia;miedzi,60,0,998460.html) Wicepremier krytykuje kontrowersyjny podatek Waldemar Pawlak chce by nowa danina nie _ zabiła _ miedziowej spółki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t36612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nic;nie;wskazuje;na;mozliwosc;gwaltownego;wzrostu;bezrobocia,9,0,998409.html) Gwałtowny wzrost nie grozi - minister uspokaja Minister pracy: _ Sezonowy wzrost bezrobocia w miesiącach rozpoczynających i kończących rok jest stalą cechą rynku pracy _.
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)