Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Kopalnie inwestują w bezpieczeństwo

0
Podziel się:

Do lipca KHW wydał na ten cel 1,5 mld zł - mówi wicepremier.

Pawlak: Kopalnie inwestują w bezpieczeństwo
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Od stycznia do lipca nakłady inwestycyjne Katowickiego Holdingu Węglowego na przygotowanie nowych pokładów wydobywczych oraz na poprawę bezpieczeństwa pracy górników przekroczyły 1,5 mld zł i były o 600 mln zł większe niż rok wcześniej - mówił w Sejmie wicepremier i minister gospodarkiWaldemar Pawlak. *

Pawlak odpowiadał na pytanie posłaGrzegorza Tobiszewskiegoz PiS, dotyczące nakładów na zwiększenie wydobycia i poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Wicepremier wyjaśnił, że spółki węglowe, za akceptacją Ministerstwa Gospodarki, _ przeznaczają pieniądze na stworzenie nowych możliwości wydobycia oraz poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, niezależnie od środków budżetowych _.

*Wicepremier, odnosząc się do pomocy dla rodzin górniczych, *powiedział, że wszystkie rodziny górników zmarłych w Rudzie są zabezpieczone także dzięki ubezpieczeniu wypadkowemu, które wykupiła KHW. W poniedziałek premier Donald Tusk podjął decyzję o podpisaniu specjalnego rozporządzenia o przeznaczeniu odpowiednich środków na odszkodowania. Wicepremier dodał, że spółki mają poczucie odpowiedzialności za cały przemysł i otoczenie, w tym za wsparcie dla instytucji ochrony zdrowia, które uczestniczą w ratowaniu zdrowia górników, np. centrum leczenia oparzeń w Siemianowicach.
_ _Jak wyjaśnił wicepremier, największe nakłady dotyczyły zakupu maszyn, urządzeń oraz wyrobisk górniczych. Inwestycje były finansowane przede wszystkim ze środków własnych spółek oraz w formie leasingu, w przypadku KHW również poprzez emisję obligacji.

Jeżeli chodzi o wydatki na bezpieczeństwo i higienę pracy, to Pawlak podkreślił, że _ spółki przeznaczały w tym zakresie większe środki niż w latach poprzednich; odbywało się to kosztem pogorszenia płynności finansowej, ale zarządy w tym zakresie podejmowały w sposób świadomy i odpowiedzialny decyzje, aby nie wywoływać zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa _.

Pawlak powiedział, że Komisja Europejska akceptuje pomoc publiczną do 800 mln zł na inwestycje przygotowawcze w górnictwie. Jego zdaniem, wsparcie to _ niewątpliwie pomogłoby w płynności spółek _.

- _ Przypuszczam, że z punktu widzenia budżetu byłoby to nawet realne, ponieważ spółki w momencie poprawy płynności wykazałyby zysk netto, a więc częściowo poprzez dywidendę Skarb Państwa i budżet odzyskałby część środków, a część środków wróciłaby w postaci różnego rodzaju podatków _ - podkreślił. Zapowiedział, że w tym roku Ministerstwo Gospodarki będzie taki wniosek przedstawiało Ministrowi Finansów. _ Mam nadzieję, że w tym roku, biorąc też po uwagę zjawiska kryzysowe i perspektywę przyszłego roku (...) minister finansów będzie z większą otwartością podchodził do takich wniosków _ - dodał.

Pawlak podkreślił, że węgiel jest kluczowy jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski, która jest w znacznie mniejszym stopniu uzależniona od importu surowców energetycznych niż reszta Europy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)