Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pawlak ulży firmom. Sprawdź, co się zmieni

0
Podziel się

Ponad 3 mld zł rocznie mają zyskać przedsiębiorcy na redukcji uciążliwych obowiązków.

Pawlak ulży firmom. Sprawdź, co się zmieni
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhDcMGJ

Ponad 3 mld zł rocznie mają zyskać przedsiębiorcy na zaproponowanej przez Ministerstwo Gospodarki redukcji bądź likwidacji uciążliwych obowiązków informacyjnych i barier administracyjnych. Dziś resortprzedstawił projekt założeń odpowiedniej ustawy.

Minister gospodarki, wicepremier Waldemar Pawlak mówił na konferencji prasowej, że propozycje idą w kierunku zastąpienia papierowych dokumentów ich elektroniczną wersją.

Lider PSL wyraził też nadzieję, że jeszcze w marcu projekt przyjmie rząd, a będzie on uchwalony przed końcem kadencji parlamentu. Podkreślał, że o ile poprzednia ustawa deregulacyjna - która właśnie jest w Sejmie - powstawała prawie trzy lata, o tyle założenia tej ustawy powstały w trzy tygodnie.

bEhDcMGL

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;chce;ulzyc;firmom;w;obowiazkach,20,0,769300.html) Rząd chce ulżyć firmom

Założenia przewidują modyfikację bądź likwidację 50 obowiązków informacyjnych, których muszą dopełniać obywatele i przedsiębiorcy oraz 29 barier administracyjnych.

- _ Proponowane zmiany w większości nie budzą kontrowersji, dlatego nie powinno być większych problemów z ich przyjęciem _ - zaznaczył Pawlak.

Według wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka, najważniejsze propozycje zmniejszenie o połowę okresu przedawnienia należności wobec ZUS i KRUS - z 10 do 5 lat czy zmniejszenie częstotliwości przekazywania przez pracodawcę formularza RMUA z wykazem zapłaconych składek - obecnie RMUA sporządzany jest co miesiąc, resort proponuje by było to raz na rok, a dopiero na żądanie pracownika - co miesiąc.

bEhDcMGR

_ - To jest 12 kartek A4, które co roku dostaje każdy pracownik . Większość nie wie po co, ja też _ - mówił Kasprzak.

Kolejną propozycją jest likwidacja dwukrotnego przesyłania do ZUS zwolnienia lekarskiego. Obecnie robi to i lekarz i pracodawca, resort gospodarki proponuje, by robił to tylko pracodawca w formie elektronicznej i tylko w wypadku, kiedy pracownik ze zwolnienia skorzysta. _ Wystarczy krótka informacja, imię nazwisko, PESEL. Nie trzeba koperty, nie trzeba znaczka _ - mówił Kasprzak.

Ministerstwo gospodarki postuluje też np. likwidację obowiązku publikowania sprawozdań finansowych w _ Monitorze Polskim B . - Jedna strona kosztuje ponad 700 zł, a takie sprawozdanie to co najmniej kilka stron. Wychodzą z tego grube miliony dla firm _ - podkreślił Kasprzak.

bEhDcMGS

Kolejne propozycje dotyczą m.in. umożliwienie wykorzystania zaległego urlopu do końca lipca a nie - jak obecnie - do końca marca, możliwość występowania przez organizacje pracodawców o dokonanie ogólnej interpretacji przepisów podatkowych, skrócenie terminu zwrotu różnicy podatku VAT z 60 do 30 dni czy możliwość przechowywania akt osobowych pracowników w formie elektronicznej.

Zmiany poparli obecni na konferencji przedstawiciele organizacji pracodawców, które wcześniej, na prośbę resortu, zgłaszały swoje uwagi i postulaty.

Katarzyna Urbańska z PKPP Lewiatan zwracała uwagę, że wszystkie dodatkowe obowiązki informacyjne dla przedsiębiorców oznaczają kolejne koszty. - _ Czas przedsiębiorcy, związany z wypełnianiem wielu formalności dla urzędów przekłada się przecież na pieniądze _ - podkreślała. Mówiła też, że liczy na kolejne pakiety deregulacyjne, w obszarze np. procesu inwestycyjnego czy dochodzenia należności.

Elżbieta Lutow ze Związku Rzemiosła Polskiego wymieniła jako wyjątkowo korzystną określiła zmianę wyjątkowo uciążliwego - jej zdaniem - i dla przedsiębiorcy i dla urzędników procesu przywracania ubezpieczenia chorobowego.

bEhDcMGT

Adam Ambrozik z Pracodawców RP podkreślał błyskawiczne tempo prac nad założeniami. Mówił też, że niektóre propozycje powinny iść dalej, np. czas wykorzystania zaległego urlopu powinien wynosić rok.

Wojciech Warski z Business Centre Club podkreślał z kolei, że likwidowane będą obowiązki czysto biurokratyczne, potrzebne wyłącznie administracji. Nazwał _ bardzo cenną _ możliwość występowania przez organizacje pracodawców o dokonanie ogólnej interpretacji przepisów podatkowych. - _ Przedsiębiorcy nie będą się już obawiać tego, że urzędnik skarbowy, który otrzyma zapytanie natychmiast przyśle kontrolę _ - mówił Warski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t74619.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koniec;urzedowej;udreki;dzis;decyzja;sejmu,114,0,736882.html) Koniec urzędowej udręki? Dziś decyzja Sejmu Poseł Adam Szejnfeld przekonuje, że zmieni się sposób działania państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;planuje;kolejne;ulatwienia;dla;przedsiebiorcow,165,0,716197.html) Rząd planuje kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców Chodzi o ułatwienia w nadawaniu NIP i liberalizację koncesji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t116754.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/bedzie;mniej;biurokracji;wystarcza;oswiadczenia,96,0,715872.html) Będzie mniej biurokracji. Wystarczą oświadczenia Rząd zaakceptował ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych.
bEhDcMHm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)