Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w europie
08.08.2011 06:59

Pełna mobilizacja G7, G20 i EBC. Ratunek za 2,5 mld euro dziennie?

Prezes EBC składa oświadczenie. Bank będzie pomagał utrzymać stabilność gospodarek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monika Flueckiger/CC/<br>World Economic Forum)

*_ Europejski Bank Centralny (EBC) będzie aktywnie wprowadzać w życie program zakupu obligacji rządowych mający pomóc w walce z rozszerzającym się kryzysem zadłużeniowym w strefie euro _- stwierdził w komunikacie prezes EBC Jean-Claude Trichet (na zdjęciu) po posiedzeniu Rady Prezesów tego banku. *

Zdaniem ekspertów, program poprawi sytuację obligacji rządowych Włoch i Hiszpanii. Oświadczenie nie precyzuje, obligacje których krajów będą kupowane przez EBC.

Zdaniem analityków, jest jednak prawie pewne, że z programu skorzystają przede wszystkim Włochy i Hiszpania, które starają się uniknąć sytuacji, w której znalazły się Grecja, Irlandia i Portugalia.

Celem tego posunięcia - stwierdził Trichet - jest również zapobieżenie nadmiernemu wzrostowi stóp procentowych, które stanowią dodatkowe zagrożenie dla krajów borykających się z kryzysem zadłużeniowym. Właśnie m. in. szybki wzrost tych stóp zmusił Grecję, Irlandię i Portugalię do skorzystania z pomocy UE i MFW.

Ocenia się, że zakupy włoskich i hiszpańskich obligacji mogą sięgać ok. 2,5 mld euro dziennie.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obradowała wczoraj po południu, omawiając kryzys zadłużenia w strefie euro i konsekwencje obniżenia ratingu USA. Omówiono szczegółowo sytuację we Włoszech i w Hiszpanii uwzględniając przy tym stanowiska Francji i Niemiec w kwestii reform europejskiego systemu finansowego.

Oświadczenie prezesa EBC odbierane jest jako próba uspokojenia rynków finansowych przed rozpoczęciem poniedziałkowych sesji giełdowych, pierwszych po obniżeniu ratingu USA przez agencję Standard & Poor's.

Rozmowy na ten temat przeprowadzili również przedstawiciele grupy G20 zrzeszającej państwa najbogatsze i tzw. rynków wschodzących oraz czołowych gospodarek świata wchodzących w skład grupy G7.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel we wspólnym oświadczeniu wydanym wczoraj wieczorem z zadowoleniem przyjęli plany rządów Włoch i Hiszpanii zakładające zmniejszenie deficytów budżetowych i poprawę konkurencyjności. Sarkozy i Merkel wezwali też do _ pełnego i szybkiego _ wprowadzenia w życie tych planów podkreślając, że Europejski Fundusz Stabilności Finansowej (EFSF) będzie także gotów, w razie potrzeby, do skupowania długów Grecji, Portugalii i Irlandii.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Przywódcy Francji i Niemiec podkreślili swe zaangażowanie na rzecz _ pełnej implementacji _ decyzji podjętych na szczycie UE w lipcu, dających funduszom pomocowym dla krajów strefy euro szersze możliwości m.in. kupowania obligacji skarbowych na rynkach wtórnych.

Wcześniej źródła w EBC informowały, że kwestia ewentualnego skupowania obligacji rządowych krajów strefy euro borykających się z kryzysem zadłużeniowym wywoływała głębokie podziały i spory.

Zdaniem analityków z Royal Bank of Scotland, niedzielną decyzję EBC ułatwiły działania podjęte przez rząd włoski mające na celu poprawę sytuacji finansów publicznych. Gospodarka włoska uważana jest generalnie za zbyt dużą, aby skutecznie skorzystać z pomocy EFSF, co mogłoby grozić katastrofą finansową, która pogrążyłaby całą strefę euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t90567.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/maja;problem;z;zadluzeniem;a;krytykuja;grecje,6,0,871686.html) Mają problem z zadłużeniem, a krytykują Grecję Propozycja zaangażowania prywatnych inwestorów w plan pomocy nie jest właściwą drogą, uważa Jose Zapatero.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t137109.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gospodarki;hiszpanii;i;wloch;dadza;rade;trzeba;tylko;determinacji,110,0,871278.html) Minister o Hiszpanii i Włoszech: To nielogiczne Hiszpańska minister broni swojego kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grupa;g7;i;ebc;beda;rozmawiac;o;kryzysie,193,0,887745.html) Będą ratować gospodarkę. Przed giełdami Pierwsza w historii obniżka wiarygodności kredytowej USA niesie za sobą poważne konsekwencje.
Tagi: kryzys w europie, ebc, g7, kryzys, włochy, hiszpania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz