Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pendolino na tory. Jest decyzja kiedy

0
Podziel się:

PKP Intercity przygotowało rozwiązanie zakładające wykorzystanie 18 pojazdów. Pociągi pojadą między największymi miastami.

Pendolino na tory. Jest decyzja kiedy
(Piotr Zajac/REPORTER)
bESSzzud

Pendolino na tory. Urząd Transportu Kolejowego wydał zgodę na dopuszczenie do eksploatacji pociągów typu EMU250PKP popularnie nazywanego Pendolino.

PKP Intercity informuje, że producent Pendolino uzyskał decyzję Urzędu Transportu Kolejowego umożliwiającą eksploatację pojazdów na terenie Polski. Dzięki temu Spółka może rozpocząć odbiory końcowe pociągów.

_ - To ważna dla właściciela tego pojazdu decyzja _ - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Grzegorz Mazur z Urzędu Transportu Kolejowego.

bESSzzuf

Z homologacji dla producenta Pendolino cieszą się władze PKP Intercity. Zuzanna Szopowska z biura prasowego przewoźnika poinformowała, że już wiadomo, kiedy szybkim pociągiem pojadą pierwsi pasażerowie.

Obecnie w Polsce znajduje się 14 z 20 składów. Pierwotny harmonogram projektu przewidywał przekazanie przez producenta pierwszych pociągów z pełną dokumentacją (czyli homologacją UTK) 6 maja, czyli zakładał 7 miesięcy na przygotowanie składów do jazdy z pasażerami. Aktualnie czas ten skrócił się do niespełna 100 dni.

Spółki z Grupy PKP pracują nad tym, aby 14 grudnia odpowiedzialnie wdrożyć pociąg do ruchu pasażerskiego. PKP Intercity przygotowało rozwiązanie zakładające wykorzystanie 18 pojazdów. Pociągi pojadą we wszystkich planowanych relacjach, czyli z Warszawy do: Trójmiasta, Krakowa, Katowic i Wrocławia. Obsłużą połączenia cieszące się największym zainteresowaniem.

Pendolino to szybki pociąg, który będzie mógł jeździć po naszych torach z prędkością 200 kilometrów na godzinę. Co prawda producent dostał zgodę na jazdę do 250 kilometrów, ale polskie tory nie są jeszcze do tego przystosowane.

bESSzzul

Po wprowadzeniu do rozkładu jazdy szybkich pociągów, przejazd między Warszawą a Krakowem zajmie 2 godziny 28 minut. Do Gdańska natomiast dojedziemy w niespełna 3 godziny.
Czytaj więcej w Money.pl

bESSzzuG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)