Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Polski Fundusz Rozwoju uratuje Pesę. Ma wpompować w spółkę 300 mln zł

17
Podziel się:

PFR ma dofinansować przechodzącą przez ogromne problemy Pesę - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita". Do podpisania umowy przejęcia spółki ma dojść jeszcze we wtorek.

Pesa zatrudnia 3,5 tys. osóbi i ma duże grono podwykonawców. Jej upadek byłby dla gospodarki dużym ciosem.
Pesa zatrudnia 3,5 tys. osóbi i ma duże grono podwykonawców. Jej upadek byłby dla gospodarki dużym ciosem. (Paweł Skraba/REPORTER/EAST NEWS)

PFR ma dofinansować przechodzącą przez ogromne problemy Pesę. Do podpisania umowy przejęcia spółki ma dojść jeszcze we wtorek - pisze "Rzeczpospolita".

Według informacji gazety państwowy fundusz ma zainwestować w spółkę 300 mln zł poprzez podwyższenie jej kapitału za pośrednictwem obligacji zamiennych na akcje.

"Umowa przewiduje niemal wycofanie się ze spółki dotychczasowych akcjonariuszy po zrealizowaniu określonych warunków" - podaje gazeta. I dodaje, że nowa strategia spółki będzie zakładała dalszy rozwój produkcji, ale już w bardziej ostrożny sposób niż to było ostatnio.

Zobacz także: Zobacz też: PFR inwestuje w Startupy. Już teraz przeznacza na to ponad 640 mln zł

Pesa bowiem wzięła tak dużo zamówień, że się z nimi nie wyrabia, nie ma pieniędzy na ich realizację i musi płacić kary umowne. Firma zatrudnia 3,5 tys. pracowników, ma też duże grono podwykonawców. Jej upadłość byłaby dla gospodarki dużym ciosem.

Jak podaje "Rz", Polskiemu Funduszowi Rozwoju marzy się w przyszłości połączenie Pesy z innym polskim producentem taboru szynowego, Newagiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Ass
6 lat temu
Produkują super sprzęt ale nie zarabiają terminów i płacą kary i mają dużo napraw gwarancyjnych.
byrcyn
6 lat temu
Lepiej dopłacać do w miarę nowoczesnej Pesy, niż w zacofane górnictwo bez perspektyw. Lepiej dopłacić polskiemu przedsiębiorcy, niż zachęcać milionami obcy kapitał, by łaskawie postawił montownie.
kto to zawali...
6 lat temu
"Pesa bowiem wzięła tak dużo zamówień, że się z nimi nie wyrabia"
kx
6 lat temu
Po co pompować publiczne pieniądze w to przedsiębiorstwo... jeśli miałoby upaść, to trudno, niech upadnie. Na jego miejscu powstanie inna firma. Rynek jest najlepszym regulatorem, nie potrzebuje państwa!
GNZ
6 lat temu
Brawo, trzeba wspierać polski przemysł. Najwyższy czas zacząć wspierać polskich producentów.