Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Petru: Polską gospodarkę trzeba zderegulować

0
Podziel się:
Petru: Polską gospodarkę trzeba zderegulować

Aby uniknąć spowolnienia w gospodarce należy zlikwidować przywileje emerytalne, zreformować finanse publiczne oraz zderegulować gospodarkę, uważa Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH S.A.

Money.pl: Jaka jest rzeczywista kondycja polskiej gospodarki? Z jednej strony ostatnie wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej nie napawają optymizmem. Z drugiej zaś ekonomiści i politycy uważają, że gospodarka będzie się nadal rozwijać w szybkim tempie.

Ryszard Petru: Generalnie jest dobra. Świadczą o tym rosnące zatrudnienie, płace oraz inwestycje. Można jednak dostrzec pewne sygnały spowolnienia, szczególnie w branżach, które w dużej mierze są uzależnione od eksportu np. przemysł meblarski.

Ponadto rosnąca cena pieniądza oraz zawirowania na światowych rynkach finansowych - wywołane kryzysem amerykańskiego systemu bankowego - powodują, że firmom jest coraz trudniej pozyskać finansowanie z zewnątrz na realizację nowych inwestycji.

W tym kontekście należy oczekiwać, że w najbliższej przyszłości sytuacja polskiej gospodarki będzie już tylko dobra, a nie jak dotychczas bardzo dobra. * Money.pl: Jakie są największe zagrożenia dla polskiej gospodarki?*

R.P: Słabnący eksport, płace rosnące szybciej niż wydajność oraz brak reformy systemu finansów publicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Zaniechanie w tym ostatnim przypadku nie jest może zagrożeniem samym w sobie, ale powoduje, że tracimy jednak potencjał do szybszego rozwoju.

Money.pl: Co należy zrobić, aby uniknąć spowolnienia w gospodarce?

*R.P: *Po pierwsze zlikwidować przywileje emerytalne. Nie może być przyzwolenia na sytuację, że tak wiele grup pracowniczych korzysta z możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Po drugie maksymalnie zderegulować gospodarkę. W Polsce mamy multum ustaw, przepisów, które niczemu nie służą, a jedynie ograniczają swobodę działalności przedsiębiorstwom.

I po trzecie zreformować finanse publiczne, co pozwoli na obniżkę obciążeń podatkowych. Dzięki temu pieniądze krążące w gospodarce będą znacznie efektywniej wydatkowane - na inwestycje prorozwojowe, a nie na zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych, którym chcą się przypodobać politycy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)