Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Studenci Politechniki Śląskiej będą praktykować w PGG. Najlepsi mogą liczyć na pracę

4
Podziel się:

Studenci wydziału górniczego Politechniki Śląskiej jeden dzień w tygodniu będą spędzać na praktyce w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Firma zatrudni ich też w czasie wakacji i pomoże w przygotowaniu prac magisterskich. W perspektywie grupa chce zatrudnić najlepszych absolwentów.

Studenci Politechniki Śląskiej będą praktykować w PGG.
Studenci Politechniki Śląskiej będą praktykować w PGG. (pixaby)

W poniedziałek Polska Grupa Górnicza - największy polski producent węgla - podpisała umowę o współpracy z Politechniką Śląską w zakresie płatnych praktyk studenckich w kopalniach PGG. To pierwsza tego typu umowa w górnictwie o tak szerokim zakresie, powiązana z programem stypendialnym.

- Dla Wydziału Górnictwa i Geologii jest to umowa przełomowa, wręcz rewolucyjna - ocenił dziekan wydziału górniczego politechniki prof. Franciszek Plewa.

Zobacz także: Śląski bolid Formuły Student

Jego zdaniem rozszerzenie praktyk studenckich, wcześniej realizowanych z reguły w czasie wakacji, na jeden dzień każdego tygodnia, otwiera nowe, szersze możliwości zarówno studentom, którzy lepiej poznają kopalniane warunki, jak i firmie, która może obserwować i kształcić młodych ludzi pod kątem potencjalnego zatrudnienia.

Uczelnia, która wdrożyła już tzw. studia dualne, czyli łączące naukę z praktyczną nauką zawodu u przyszłego pracodawcy, we współpracy z przemysłem motoryzacyjnym, rozważa teraz podobne rozwiązanie także w górnictwie.

Myślę, że będzie to następny etap, gdzie studenci mogliby np. przez pół roku studiować, a pół roku pracować - powiedział dziekan.

Uczestniczący w poniedziałkowym podpisaniu umowy między politechniką a PGG wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił wagę współpracy obu instytucji dla odbudowy kadr w przemyśle górniczym, gdzie w minionych, kryzysowych dla górnictwa latach pojawiła się "luka pokoleniowa".

- Ta umowa w praktyczny sposób zaprasza do podejmowania pracy w górnictwie; z jednej strony daje możliwość zdobywania wiedzy w fachu górniczym, z drugiej - służy budowaniu kadry menedżerskiej dla górnictwa. To także sygnał dla rynku, że jest wizja dla sektora węgla kamiennego w Polsce, że planujemy inwestycje dające rozwój i stabilność w przestrzeni węgla kamiennego - ocenił wiceminister.

- PGG nie tylko zaczyna wstawać z kolan, ale również ma coraz większe perspektywy stabilności - nie tylko finansowej i inwestycyjnej, ale i kadrowej - dodał Tobiszowski.

Według prezesa PGG Tomasza Rogali, stały proces odtwarzania kompetencji technicznych to podstawa działania spółki. Współpraca z politechniką będzie polegać m.in. na organizacji praktyk studenckich w czasie całych studiów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Viktor
7 lat temu
Obcięli nam wypłaty, a studentow chcą szkolić. Zaczyna to żywcem komunę przypominać. Kto na powierzchnię przyjdzie do pracy za parę groszy? Obiecywali, że wyrównają pensje do tych w UE. Wyrównali ale sobie.
Tolek
7 lat temu
Za niedługo na 1 górnika będzie 3 białych przypadało.i tak tych nieudaczników jest dużo po co na kopalni taki nadsztygar funkcja nie potrzebna mieli to likwidować i nic z tym nie robią kary i straszenie ludzi zwolnieniami i okradać co miesiąc na pieniądzach ludzi .jak Bielszowice to obóz pracy mobing i jeszcze raz mobing
adi
7 lat temu
Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto,na 14tki nie ma a dla studentów kasa jest,krew mnie zalewa po co na kolejni poj....ni teoretycy ,,? Ktoś kto w ręce łopat nie miał ktoś kto nie ma pojęcia o górnictwie, nam Rogala nam potrzebne są ręce do pracy !!!Czytają Książki podscianowego nie Zepniesz!!!!!!!!!?!
morawiecki t...
7 lat temu
kolejny powrot prl w wykonaniu pis stypendia fundowane ktore kase panstwowa wyrzuca w bloto tak jak bylo w przeszlosci