Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Gaz z Izraela dla Polski. PGNiG zainteresowane

Gaz z Izraela dla Polski. PGNiG zainteresowane

PGNiG swój wzrok kieruje na południe, jednak priorytetem pozostaje gaz norweski Fot. Glen Dillon/wikimedia (CC BY 3.0)
PGNiG swój wzrok kieruje na południe, jednak priorytetem pozostaje gaz norweski

PGNiG poważnie rozważa poszerzenie zagranicznych dostawców gazu do Polski o Izrael i Liban. Chwilowo skupia się jednak na tym, sprowadzanym z własnych koncesji w pobliżu Norwegii.

- Możliwe, że trafimy kiedyś do Libanu bądź do Izraela - powiedział prezes Piotr Woźniak podczas konferencji prasowej we wtorek. - Jesteśmy zainteresowani tym kierunkami, jesteśmy zainteresowani współpracą z partnerami z tego regionu - dodał.

Podkreślił jednak, że obecnie priorytetem są dostawy z kierunku norweskiego oraz że portfel dostaw do terminalu LNG nie jest jeszcze zapełniony.

Statistica: ponad tysiąc złotych oszczędności na rachunkach. Policzyliśmy jak to zrobić

PGNiG Upstream Norway ma obecnie udziały w 21 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich pełni rolę operatora.

W 2017 roku PGNiG wydobył łącznie 4,53 mld m.sześc. gazu z czego 0,55 mld m.sześc. ze złóż norweskich. Zaimportowało łącznie 13,71 mld m.sześc., z czego 9,66 mld m.sześc. z Rosji, a 1,72 mld m.sześc. to gaz skroplony z terminalu LNG w Świnoujściu.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

pgnig, górnictwo, izrael, liban, gaz ziemny, pgn
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gazyra
2018-04-29 15:44
Czym jest ten gaz nawaniany?Tetrahydrotiofenem czy czosnkiem?
ooo
2018-04-29 14:45
a czy my nie mamy kopaln gazu lupkowego :) a tak sprzeniewierzylismy teraz trza impota :)
myslcie ludzie
2018-04-29 14:43
a ponoc mamy kopalnie gazu lupkowego :)
Pokaż wszystkie komentarze (144)