Notowania

gaz
03.01.2009 18:12

PGNiG i Gaz-System: Gazu nie zabraknie

Obecnie w pełni pokrywane jest zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

*Obecnie w pełni pokrywane jest zapotrzebowanie na gaz ziemny w Polsce - poinformowały we wspólnym komunikacie spółki PGNiG i Gaz-System. *

W piątek po południu zanotowano zmniejszenie dobowej zamówionej ilości gazu w punkcie zdawczo - odbiorczym w Drozdowiczach na granicy z Ukrainą o ok. 11 proc. W celu uzupełnienia dostaw z kierunku wschodniego Gaz-System zwiększył odbiór gazu w punkcie Wysokoje na granicy polsko-białoruskiej.

_ - Dobowo przez Ukrainę dociera do Polski o 5 mln m sześc. gazu mniej. O tyle samo zostały zwiększone dostawy przez Białoruś _ - zapewnił dyrektor krajowej dyspozycji gazu operatora gazociągów przesyłowych Gaz- System Tadeusz Abramowski.

Równocześnie przyznał, że zwiększanie odbioru gazu na granicy z Białorusią ma swoją granicę.

_ - Jeśli chodzi o możliwości techniczne odbioru gazu na granicy z Białorusią, można tam odbierać o jeszcze 2 mln m sześc. więcej, to już będzie koniec możliwości technicznych dalszego zwiększania _ - powiedział Abramowski.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Za 10 dni w Unii zabraknie gazu? ]( http://news.money.pl/artykul/za;10;dni;w;unii;zabraknie;gazu,88,0,412504.html )
* [ Pawlak: Nie ma problemu z dostawami gazu do Polski ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;nie;ma;problemu;z;dostawami;gazu;do;polski,67,0,412483.html )
* [ Bułgaria: Spadają dostawy gazu z Rosji ]( http://news.money.pl/artykul/bulgaria;spadaja;dostawy;gazu;z;rosji,57,0,412473.html )
* [ PGNiG: dostawy gazu spadły, ale go nie zabraknie ]( http://news.money.pl/artykul/pgnig;dostawy;gazu;spadly;ale;go;nie;zabraknie,245,0,412405.html )
* [ Rosja: Gaz dla Europy ominie Ukrainę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;gaz;dla;europy;ominie;ukraine,221,0,412381.html )
* [ Unia nie pomoże Ukrainie w gazowym sporze ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;nie;pomoze;ukrainie;w;gazowym;sporze,194,0,412354.html )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )

W komunikacie wydanym po konferencji, PGNiG i Gaz-System zapewniają, że _ poziom dostaw na punkcie zdawczo - odbiorczym Drozdowicze jest realizowany na stabilnym poziomie, który od piątku się nie zmienia _.

_ - Dostawy gazu przez punkt w Wysokoje całkowicie rekompensują zmniejszone ilości gazu w punkcie w Drozdowiczach (...) i utrzymywany jest poziom zaplanowanych dostaw gazu z kierunku wschodniego, a zmiany nie są odczuwalne dla odbiorców gazu w Polsce _ - zapewniają firmy.

Ponadto spółki przypomniały, że w systemie przesyłowym pracują podziemne magazyny gazu należące do PGNiG S.A., które są wypełnione w ok. 85 proc. maksymalnych pojemności.

_ - Dostawy na obu punktach granicznych (z Ukrainą i Białorusią- PAP) są stabilne _ - zapewniła rzeczniczka operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System Małgorzata Polkowska.

Dodała, że Gaz-System jest w stałym kontakcie z białoruskim operatorem Biełtrangaz oraz ukraińskim LvivTransGaz i na bieżąco monitoruje sytuację dostaw gazu do Polski.

Tagi: gaz, pgnig, gazociąg, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz