Notowania

ceny gazu w polsce
06.11.2012 09:01

PGNiG porozumiał się z Gazpromem w sprawie cen gazu

Do tej pory Polska płaciła Rosji za gaz jedną z najwyższych cen na rynku, znacznie wyższą niż Niemcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(farvatar/iStockphoto)

*Ten poziom _ nie jest daleki od prawdy _ - oświadczył wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew, pytany, czy może potwierdzić nieoficjalne informacje o 10-proc. obniżce cen gazu dla Polski. * *PGNiG podpisał z rosyjskim Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, który zmienia warunki cenowe na dostawy gazu do Polski. Wiadomo już, że obniżka ma się też przełożyć na ceny detaliczne surowca. *

Aktualizacja: 12.30

Od przyszłego roku stanieje gaz - zapowiada prezes PGNiG. Grażyna Piotrowska-Oliwa podkreśla, że obniżka cen przez Gazprom to kompromis, który wszystkich satysfakcjonuje. - _ Od 1 stycznia, czyli z dniem, kiedy kończy się obowiązywanie aktualnej taryfy, będą wprowadzone niższe ceny gazu _ - zapowiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa. Jednocześnie dodała, że ostateczna decyzja w sprawie nowych cen gazu zależeć będzie od zgody prezesa URE, który musi zatwierdzić nową taryfę.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZES PGNIG:

Do tej pory Polska płaciła Rosji za gaz jedną z najwyższych cen na rynku, znacznie wyższą niż Niemcy. Za tysiąc metrów sześciennych paliwa, Gazprom otrzymywał 550 dolarów od Polski. Dla Niemiec cena wynosi 452 dolary.

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew pytany we wtorkowym wywiadzie dla _ Tygodnika Gospodarczego _ TVP Polonia, czy może potwierdzić nieoficjalne informacje o 10-proc. obniżce, odpowiedział, że ten poziom _ nie jest daleki od prawdy _.

Jeśli obniżka wyniesie faktycznie ponad 10 proc., to wydatki PGNiG-u na import gazu z Rosji w przyszłym roku mogą spaść nawet o 1,4 mld zł. To możliwe przy założeniu, że PGNiG kupi od rosyjskiej firmy 8,7 mld m sześc. gazu, a kurs dolara wyniesie 3,20 zł.

Ze względu na wysokie ceny rosyjskiego gazu w marcu br. wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński zapowiedział, że w tym roku firma sprowadzi najwyżej 85 proc. zakontraktowanego w rosyjskim koncernie gazu, czyli 8,7 mld m sześc. Import zamierza uzupełnić kupując paliwo głównie na niemieckim rynku. Rosyjski koncern Gazprom jest najważniejszym dostawcą gazu do Polski, pokrywa ponad 60 proc. zapotrzebowania.

Z kolei PGNiG poinformowało, że przyjęte rozliczenia (za okres 2011-2012) będą miały pozytywny wpływ na wynik EBITDA PGNiG w tym roku w wysokości około 2,5-3 mld złotych.

Dodało, że uzgodniona nowa formuła cenowa, zawiera zarówno elementy oparte na notowaniach produktów ropopochodnych, jak i notowaniach rynkowych gazu. _ Nowe warunki cenowe Kontraktu jamalskiego odzwierciedlają zmiany, jakie zaszły na europejskim rynku gazu w ostatnich latach _ - napisało PGNiG w komunikacie.

Kontrakt jamalski obejmuje dostawy do 2022 roku włącznie, w ilości do 10,2 mld m sześc. rocznie. Warunkiem wejścia w życie aneksu jest zwrócenie się przez PGNiG z odwołaniem pozwu do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny importowanego z Rosji gazu PGNiG rozpoczęło na początku listopada zeszłego roku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/66/85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;moze;taniej;kupowac;gaz;z;rosji,173,0,1109421.html) *Tańszy gaz z Rosji? To możliwe do zrobienia * - _ Poinstruowaliśmy ekspertów, by zakończyli proces negocjacyjny przed końcem mistrzostw Euro 2012 _ - powiedział Aleksander Miedwiediew.

W lutym br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło przed Trybunałem Arbitrażowym pozew przeciw OAO Gazprom i OOO Gazprom Export. Przedmiotem pozwu była zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu, który zawarto we wrześniu 1996 roku.

Postępowanie arbitrażowe między PGNiG a Gazpromem miało się zakończyć do końca pierwszego kwartału 2013 roku. Jednocześnie prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa nie wykluczała możliwości zawarcia porozumienia między pozostającymi w sporze stronami.

Prezes PGNiG informowała, że spółka walczy o taką obniżkę, która zapewni klientom tańszy gaz i postawi Polskę w sytuacji lepszej lub porównywalnej do innych krajów, które odbierają podobną ilość gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska skorzysta na tej decyzji Brukseli? Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Gazpromowi. Rosyjskiej spółce grozi kara w wysokości 10 proc. rocznych przychodów.
Gazprom wstrzyma przesyłanie gazu. Na 40h PGNiG zapewniło, że polscy odbiorcy otrzymają dostawy gazu zgodnie z zamówieniami.
Według niego tańszy gaz jest już pewny Na początku listopada 2011 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny gazu.
Tagi: ceny gazu w polsce, pgnig, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz