Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

PGZ będzie współpracować z Amerykanami z Northrop Grumman

5
Podziel się:

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykańska spółka przemysłu obronnego Northrop Grumman podpisały list intencyjny o współpracy. Porozumienie zakłada zdefiniowanie możliwych obszarów współpracy pomiędzy firmami.

PGZ będzie współpracować z Amerykanami z Northrop Grumman
(Jan Bielecki/East News)

"Na podstawie podpisanego dokumentu Polska Grupa Zbrojeniowa i Northrop Grumman zdefiniują obszary możliwej współpracy przemysłowej, m.in. w zakresie naziemnych, przeciwlotniczych, wielofunkcyjnych radarów kierowania ogniem AESA GaN, elektroniki lotniczej dla platform stałopłatowych, wiropłatowych, elektroniki pojazdów naziemnych, systemów dla marynarki wojennej oraz C4IS" - czytamy w komunikacie PGZ.

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Northrop Grumman to pierwszy krok w kierunku nawiązania bliższej kooperacji w zakresie szerokiej gamy zaawansowanych technologii w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Stwarza to polskiemu przemysłowi możliwość dostępu do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, z korzyścią dla realizowanych pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej programów modernizacyjnych - podaje MON w komunikacie.

"To porozumienie, które otwiera przed polskim przemysłem obronnym perspektywy wieloletniej współpracy. Jestem przekonany, że podpisany list intencyjny przyczyni się do zacieśnienia naszych partnerskich relacji, co da możliwość nawiązania długookresowej kooperacji pomiędzy PGZ i Northrop Grumman i obu stronom przyniesie szereg wymiernych korzyści" - skomentował prezes PGZ Arkadiusz Siwko, cytowany w komunikacie.

"List intencyjny demonstruje naszą wspólną chęć poszukiwania możliwych obszarów współpracy pomiędzy Northrop Grumman i Polską Grupą Zbrojeniową oraz ewentualnego dostarczenia zdolności technologicznych polskiemu przemysłowi. Mamy nadzieję, że nasza kooperacja z PGZ doprowadzi do wzmocnienia długoterminowego zaangażowania Northrop Grumman w sukces przyszłych projektów przemysłowych" - dodał wiceprezes ds. rozwoju biznesu oraz obrony przeciwrakietowej i systemów ochronnych Northrop Grumman Tarik Reyes.

- To otwarcie budowy kompetencji PGZ w dziedzinie szeroko rozumianych najwyższych technik rakietowych. Grupa MBDA jest światowym leaderem związanym z realizacja projektów rakietowych - mówił Arkadiusz Siwko.

Dodał, że możliwa współpraca może objąć program obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew, ale i "inne programy, w których będziemy mogli kompetencje w ramach tej kooperacji".

Dyrektor MBDA ds. eksportu Jean-Luc Lamothe powiedział, że możliwe byłoby włączenie firm z PGZ w prace nad nowymi pociskami. Podkreślił, że MBDA wytwarza nie tylko pociski, lecz całe systemy, dlatego możliwe byłoby wykorzystanie potencjału polskich zakładów np. przy opracowaniu systemów łączności lub wyrzutni.

O problemach MON z wyborem rakiet więcej pisaliśmy tutaj.

PGZ to producent sprzętu wojskowego; grupa ponad 60 spółek, która zatrudnia ponad 17 500 osób. Roczny obrót PGZ wynosi ok. 5 mld zł. Z kolei Northrop Grumman jest znany między innymi z produkcji takich samolotów, jak B-2 Spirit i A-10 Thunderbolt II.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Analityk
7 lat temu
Jakim my jesteśmy partnerem ? Przecież u nas od 1939 roku nie działają B&R. I te ptasie móżdżki w Rządzie na ten temat nie mają zielonego pojęcia na czym to polega. W dzisiejszej firmie to determinuje jej egzystencję. Zatem rozwój gospodarczy należy zacząć od budowy tego obszaru przemysłowego. Ale to funkcjonuje w normalnych krajach a nie teoretycznych.
PO to dno
7 lat temu
Za PO to mogli sobie jedynie nawiazac wspolprace eskimosami ma tworzenie brylek do lodu :)
analityk
7 lat temu
Współczesne wielkie koncerny są montowniami. Posiadają bazę Badawczo- Rozwojową oraz marketing. Komponenty są produkowane przez firmy zewnętrzne. Zatem Polacy mogą być jedynie dostawcami komponentów do wyrobów gotowych. Nikt nikomu w prezencie "know-how" nie da. Zresztą tak to się dzieje w przemyśle motoryzacyjnym. Ale największa wartość dodana jest w wyrobie gotowym. Zatem zyski z kooperacji nie są duże.
Szwejk Józef
7 lat temu
Czyżby Alfonso D'A........ wraca............ . No akurat niektórzy skończą studia i ..............
Antoni
7 lat temu
co wyprodukowało w zeszłym roku te 16500 pracowników PGZ ?