Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński:"Nastąpiło zbliżenie, będzie porozumienie"

0
Podziel się:

Minister gospodarki zaznaczył, że kluczowe dla porozumienia były zapisy w przyjętej w tym tygodniu ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Piechociński:"Nastąpiło zbliżenie, będzie porozumienie"
(Maciej Śmiarowski / KPRM)

Nastąpiło zbliżenie stanowisk i zanosi się na to, że po południu zostanie podpisane porozumienie - napisał na blogu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Zaznaczył, że kluczowe dla porozumienia były zapisy w przyjętej w tym tygodniu ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

_ Wczoraj i dzisiaj od rana w Kancelarii PRM na bieżąco, w licznym składzie, analizowaliśmy przebieg negocjacji z reprezentacją związkową Kompanii Węglowej. Zakończyliśmy pracę pół godziny temu. Zanosi się na to, że nastąpiło ostateczne zbliżenie stanowisk i dzisiaj po południu zostanie podpisane porozumienie. Kluczowe dla porozumienia były zapisy w przyjętej w tym tygodniu ustawie _ - napisał Piechociński w dziś po południu.

Przed południem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach po raz kolejny spotkał się zespół roboczy, w skład którego weszło trzech związkowych liderów i przedstawiciele rządu: pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu Rafał Baniak i wiceminister pracy Jacek Męcina.

Po południu rozpoczęła się sesja plenarna, z udziałem poszerzonego składu związkowców. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, do Katowic jeszcze w sobotę ma przyjechać premier Ewa Kopacz.

W czwartek w nocy Sejm uchwalił nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w l. 2008-2015, która pozwalają na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Pozwala ona przede wszystkim na wydzielenie z KW 4 kopalń i objęcie ich załóg osłonami.

Czytaj więcej w Money.pl
Bunt górników. "Pajace" nie chcą po 100 tysięcy złotych Rząd alarmuje, że pozostawienie spółki w obecnym kształcie grozi stratami, które mogą sięgnąć nawet 25 mld złotych.
Protest górników. Okupują kopalnię Zgodnie z rządowym planem restrukturyzacji Kompanii Węglowej zakład ma zostać zamknięty.
Nowa deklaracja Kopacz w sprawie kopalń Program dla górnictwa przyjęty przez rząd ma służyć ochronie miejsc pracy, a nie likwidacji kopalń - powiedziała szefowa rządu.
wiadmomości
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)