Notowania

Piotr Duda kpi z opozycji. "Niech politycy PO siadają w niedzielę na kasy jako wolontariusze"

Pierwsza niedziela bez handlu przypada na 11 marca. Solidarność chce całkowitego zakazu i już zapowiada, że rozszerzy go na inne branże. Przepisy nie podobają się opozycji, która poinformowała, że wniesie własny projekt. Piotr Duda ostro odpowiada politykom PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MARIUSZ KAPALA/EAST NEWS)
Szef Solidarności zapowiada, że chce, aby zakaz pracy w niedzielę obowiązywał też inne branże

Pierwsza niedziela bez handlu przypada na 11 marca. "Solidarność" chce całkowitego zakazu i już zapowiada, że rozszerzy go na inne branże. Przepisy nie podobają się opozycji, która poinformowała, że wniesie własny projekt. Przewodniczący "S" Piotr Duda odpowiada ostro.

- Zamiast organizować konferencje, niech politycy PO siadają w niedzielę na kasy w marketach jako wolontariusze – skomentował w rozmowie z portalem wpolityce.pl Piotr Duda. - Jeżeli politycy Platformy zdecydują się usiąść na kasy, pokażą, że zależy im na społeczeństwie i na obywatelach. Na pewno ich przyjmą. Niech zastąpią kasjerki i pracowników w marketach. Hasłem dla PO powinno być: cała Platforma, cały komitet polityczny PO na kasy w niedzielę – proponuje.

- To kolejna ustawa, w której PiS celuje w Polaków. Zakazuje przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej, ogranicza konkurencję, nakazuje Polakom, co mają robić i kiedy mają robić zakupy – mówiła posłanka PO Maria Janyska podczas konferencji w Warszawie. - Rozdziela przywileje, a tymi przywilejami są 32 wyjątki w ustawie, które są niejasne, niedokładne, których stosowanie będzie zależało od woli urzędnika - stwierdziła.

Zobacz: * *"Solidarność": Wolna niedziela nie tylko dla pracowników handlu albo dodatek za pracę

- Skutki będą opłakane: nie poprawi się sytuacja pracowników, wydłuży się czas pracy od poniedziałku do soboty. W soboty będą pracować do północy, a z niedzieli na poniedziałek od północy - mówiła. - Ta ustawa ogranicza konkurencję. Przykładowo w miejscowościach turystycznych, w pensjonatach ludzie są zatrudniani w niedzielę. Będzie tam kwitł handel bez ograniczeń, podczas gdy sklep nie będzie mógł być otwarty, jeśli nie stanie za ladą właściciel - stwierdziła przedstawicielka Platformy. Podkreśliła także, że wszystko będzie zależeć od decyzji urzędnika i jego interpretacji przepisów.

Szef "Solidarności" ma inne zdanie

W wywiadzie dla wpolityce.pl Piotr Duda stwierdził, że projekt ograniczenia handlu w niedzielę jest projektem obywatelskim. Według niego fakt, że podpisało się pod nim ponad pół miliona osób świadczy o tym, że obywatele życzą sobie ograniczenia handlu. Duda dodał, że "PO zawsze idzie wbrew obywatelom".

Według przewodniczącego "S" "tonący brzytwy się chwyta", a akcja organizowana jest tylko dlatego, że notowania PO są na niskim poziomie.

- Nie chcemy niczego zakazywać.Chcemy, żeby przynajmniej część pracowników, w większości kobiet, mogła spędzić niedzielę w gronie rodzinnym. Nic się nie stanie, jeżeli w niedzielę nie będzie handlu - powiedział.

Jednocześnie zaznaczył, że to "Solidarność" wywalczyła wolne w Święto Trzech Króli, które jest "pięknym, rodzinnym świętem".

- Jak ktoś nie ma co robić w niedzielę i przyjął za zasadę nową świecką formułę świętowania, czyli weekend w hipermarkecie, czas najwyższy, żeby weekend spędzał w inny sposób - spuentował.

Ministerstwo Rodziny odpowiada

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, również odpowiedziała na zarzuty stawiane przez polityków PO. W rozmowie z portalem niezależna.pl stwierdziła, że argumenty dotyczące "odbierania wolności obywatelom poprzez ograniczenie handlu w niedzielę są niepoważne".

- My dajemy ludziom wybór i możliwość spędzenia czasu z rodziną, chronimy pracowników dużych korporacji. Małe sklepy, gdzie właściciele staną za ladą, będą mogły prowadzić handel. Jest to odpowiedź na deklarację polityków PO, którzy chcą zniesienia ograniczeń w handlu w niedziele - powiedziała minister.

Platforma Obywatelska zapowiedziała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawi projekt o zniesieniu ograniczenia handlu w niedzielę.

Tagi: zakaz handlu, piotr duda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2018

aniaTo największy związkowy pasożyt , co ten człowiek zrobił w życiu dobrego ?

10-03-2018

ubekSzkoda, że Pan D. wywodzący się ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności nie powalczył o wolne niedziele dla "swoich" tzn. górników i hutników tylko … Czytaj całość

10-03-2018

GośćDarmozjady z solidarnosci, mam uczelenie i na nich i na PO tak samo. A z handlem w niedzielę.. miejmy nadzieje, ze rząd się z tego z czasem wycofa, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (478)