Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: niech premier chroni polską żywność przed pomówieniami

0
Podziel się:

O podjęcie działań na rzecz ochrony dobrego imienia producentów polskiej żywności, która stała się ostatnio obiektem ataków w Czechach i na Słowacji - zaapelowali europosłowie PiS.

PiS: niech premier chroni polską żywność przed pomówieniami
(Reporter Poland)

O podjęcie działań na rzecz ochrony dobrego imienia producentów polskiej żywności, która stała się ostatnio obiektem ataków w Czechach i na Słowacji - zaapelowali dzisiaj do premiera Donalda Tuska europosłowie PiS.

Eurodeputowany PiS Tomasz Poręba powiedział dzisiaj na konferencji prasowej w Sejmie, że mamy do czynienia z _ intensywną kampanią _ przeciwko polskim artykułom spożywczym w mediach czeskich i słowackich. Jak ocenił, polski rząd nie zrobił nic, by bronić reputacji polskich produktów.

_ - Co prawda minister rolnictwa Stanisław Kalemba pojechał do Czech, ale nie zmieniło to sytuacji producentów polskiej żywności, którzy muszą liczyć się z kilkakrotnie zwiększonymi grzywnami oraz zaostrzonymi kontrolami _ - mówił Poręba. Z kolei na Słowacji - według niego - doszło nawet do przypadków podpaleń polskich sklepów.

_ - W związku z tym apelujemy do pana premiera, by podjął realne działania na rzecz ochrony dobrego imienia producentów polskiej żywności _ - oświadczył europoseł PiS. Porębę wsparł inny europarlamentarzysta PiS Janusz Wojciechowski. Przekonywał, że sytuacja jest poważna i Polsce grozi spadek eksportu żywności. Jak mówił, w tej sytuacji potrzebne są _ działania polskiego rządu na różnych płaszczyznach _ w celu ratowania reputacji polskich produktów spożywczych.

Według niego należy np. dbać o to, co mogłoby pozytywnie wyróżnić polską żywność na tle jedzenia z innych krajów europejskich. Wymienił w tym kontekście np. karmienie zwierząt hodowlanych paszą bez GMO czy zakaz uboju rytualnego. _ Jesteśmy jednym z tylko czterech krajów, które mają taki zakaz i to należy utrzymać, i promować polską żywność tą ważną dla konsumentów informacją - odwołującą się do ich wrażliwości - że w Polsce pozyskuje się mięso wskutek humanitarnego uboju _ - mówił.

_ - Jeśli byśmy takie atuty wykorzystali, nasze produkty kojarzyłyby się dobrze _ - przekonywał. W miniony poniedziałek Kalemba spotkał się w Pradze z czeskim ministrem rolnictwa Peterem Bendlem. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Po spotkaniu obaj ministrowie podpisali komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości żywności.

Uzgodniono również, że media będą powiadamiane dopiero wówczas, jeżeli wynik kontroli urzędowej nie będzie wzbudzał żadnych wątpliwości. Sprawa dotyczy kontrowersji wokół polskiej żywności, które w Czechach odżyły, gdy na początku kwietnia czeskie służby weterynaryjne poinformowały o odkryciu zakazanego antybiotyku w polskiej koninie. W lutym czescy inspektorzy odkryli końskie mięso w wołowo-wieprzowych klopsikach i w hamburgerach wyprodukowanych w Polsce, a wcześniej zwrócili uwagę na zawartość soli technicznej w produktach żywnościowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Konina zjedzona, badań nie będzie Jan Vana, dyrektor Wydziału Weterynaryjnej Higieny SVS poinformował, że Polacy nie mogą skontrolować skażonego mięsa, ponieważ cała 320-kilogramowa partia została już sprzedana.
Więcej kontroli żywności. Chce ich Bruksela Komisja Europejska chce uprawnień do uruchamiania w państwach obligatoryjnych kontroli żywności, obecnie może jedynie zwracać się do nich o takie kontrole.
Aż 20 procent pożycza by kupić jedzenie To przeważnie ludzie w wieku 30-50 lat, w większości wychowujących dzieci, których finanse ucierpiały na hamowaniu gospodarki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)