Notowania

gospodarka
26.01.2017 14:58

Urząd skarbowy rozliczy podatnika? Nowy pomysł rządu

Rząd chce zmienić PIT tak, aby urząd skarbowy rozliczał podatnika. Zmiana ma ograniczyć koszty, a projekt zmian wpisany jest do wykazu prac legislacyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd chce zmienić PIT tak, aby urząd skarbowy rozliczał podatnika. Wniosek o sporządzenie zeznania składany byłby wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu podatkowego lub banków. Zmiana ma ograniczyć koszty, a projekt zmian wpisany jest do wykazu prac legislacyjnych. Projektowane przepisy miałyby wejść w życie z dniem 15 marca 2017 r.

Zgodnie z uzasadnieniem, jakie napisano w wykazie prac legislacyjnych, zmiany mają polegać na ograniczeniu kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez zmniejszenie: kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań; kosztów związanych z obsługą deklaracji składanych papierowo; uwolnienie pracodawców od kosztownego utrzymywania dokumentacji papierowej.

Zmiana ma też na celu uwolnienie podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujących dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych, od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych.

"Wniosek o sporządzenie zeznania składany byłby wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu podatkowego lub banków. Rozliczenia podatku dochodowego za dany rok podatkowy - na podstawie złożonego wniosku oraz informacji o dochodach od płatnika lub organu rentowego - dokonywałby za podatnika urząd skarbowy. Tak przygotowane zeznanie udostępniane byłoby podatnikowi w systemie teleinformatycznym do akceptacji lub odrzucenia" - napisano.

Proponuje się, aby taką możliwością rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych objąć podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dodatkowo, w związku z zaproponowaną zmianą rozliczania podatku proponuje się likwidację obowiązku rozliczania podatników z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych przez pracodawców.

Według autorów uzasadnienia, za 2015 r. pracodawcy rozliczyli niespełna 421 tys. podatników.

Szczegóły ma przedstawić w piątek resort finansów.

Tagi: gospodarka, prawo, rząd, budżet, pap, mf, pit, powtórzenie, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-01-2017

mar911A co z 1%? tez za mnie będą decydować komu je dać? Nie zgadzam się!

26-01-2017

hORnETWybrało ich niecałe 6mln ludzi a oni zachowują się jakby to było ze 20 mln Popsują wszystko co działa i odejdą a smród zostanie

26-01-2017

LeannaPotrafi e się sama rozliczyć. Urząd Skarbowy nie musi za mnie tego robić. A papiry jak były tak dalej bedą. Propozycje rząsu jak zwykle nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (115)