Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Piwo bezalkoholowe dostępne nieletnim i wszechobecne reklamy alkoholi. Prawo nieskuteczne

Piwo bezalkoholowe dostępne nieletnim i wszechobecne reklamy alkoholi. Prawo nieskuteczne

Fot. MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS
Na 70 skarg do prokuratury w sprawie łamania zakazu promocji alkoholu, tylko trzy zakończyły się karą. Nowe prawo dopuszcza również sprzedaż piwa bezalkoholowego nieletnim - ostrzega PARPA.

Prokuratura umarza znakomitą większość skarg kierowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na łamanie zakazu reklamowania alkoholu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mimo że prawo dozwala jedynie na reklamę piwa, a i to pod wieloma obostrzeniami, to na 70 spraw, tylko trzy zakończyły się wyrokiem.

PARPA zaskarżała m.in. reklamę cydru w prasie i kampanię Warki Radler, która zdaniem Agencji wiązała wakacyjny luz i beztroskę ze spożyciem piwa. Obie sprawy prokuratura umorzyła.

W pierwszej przychyliła się do argumentów, że reklamowany produkt zawiera mniejszy procent alkoholu niż piwo, a na dodatek wspiera polskie rolnictwo. W drugim nie stwierdziła bezpośredniej konsekwencji wypoczynku i relaksu ze spożyciem piwa – opisuje sprawy "DGP".

Zobacz też: Zakaz reklamy piwa. Państwo straci na tym miliony

Obecnie toczy się postępowanie reklam bezalkoholowego Żywca. Zdaniem PARPA nie można reklamować produktów udających alkohol. Niedozwolone jest również publiczne rozpowszechnianie nazw i logotypów przedsiębiorstw produkujących napoje alkoholowe.

 

 

Nieprecyzyjne przepisy, zdaniem Agencji, dozwalają na sprzedaż nieletnim bezalkoholowego piwa, czego przykładem może być donos na Lidla w Opolu, który odmówił sprzedaży dziecku i musiał się wytłumaczyć – pisze "DGP".

Czytaj również: Piwowarzy bronią reklam piwa. Ministerstwo Zdrowia chce je zepchnąć z ramówek

Jak wskazuje PARPA, dostęp do bezalkoholowego piwa może powodować, że młodzież nabierze złych nawyków. Podpiera się przy tym badaniami, w których wskazuje rosnące spożycie alkoholu w Polsce, a winą obarcza właśnie słabe prawo dopuszczające jego reklamę.

Czytaj też: Reklamy piwa mają być zakazane. "Ich pokazywanie to zbrodnia na wychowaniu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

piwo, alkohol, reklama piwa
Czytaj także
Polecane galerie
rrrrr
2018-09-17 11:08
Nieletni w Polsce może bez problemu kupić piwo bezalkoholowe, napój "bąbelki" przypominający szampana, czekoladki w mocnym alkoholem jak whiskey czy rum, paluszki z białej czekolady przypominające do złudzenia papierosy, kawę, herbatę , kakao, , napoje energetyczne z tauryną i kofeiną, noże składane, kuchenne i sprężynowe, wiertarki i młoty udarowe.
Xd
2018-09-17 11:05
Kiedyś była reklama w telewizji rejsów pewna łódką B....LS
GMO
2018-09-17 10:23
Zakończenie nauki w przedszkolu (krasnala Hałabały) czczono szampanem bezalkoholowym. Nauczycielki nie widziały w tym nić niewłaściwego.
Pokaż wszystkie komentarze (5)