Notowania

Piwo bezalkoholowe dostępne nieletnim i wszechobecne reklamy alkoholi. Prawo nieskuteczne

Na 70 skarg do prokuratury w sprawie łamania zakazu promocji alkoholu, tylko trzy zakończyły się karą. Nowe prawo dopuszcza również sprzedaż piwa bezalkoholowego nieletnim - ostrzega PARPA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS)

Prokuratura umarza znakomitą większość skarg kierowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na łamanie zakazu reklamowania alkoholu – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mimo że prawo dozwala jedynie na reklamę piwa, a i to pod wieloma obostrzeniami, to na 70 spraw, tylko trzy zakończyły się wyrokiem.

PARPA zaskarżała m.in. reklamę cydru w prasie i kampanię Warki Radler, która zdaniem Agencji wiązała wakacyjny luz i beztroskę ze spożyciem piwa. Obie sprawy prokuratura umorzyła.

W pierwszej przychyliła się do argumentów, że reklamowany produkt zawiera mniejszy procent alkoholu niż piwo, a na dodatek wspiera polskie rolnictwo. W drugim nie stwierdziła bezpośredniej konsekwencji wypoczynku i relaksu ze spożyciem piwa – opisuje sprawy "DGP".

Obecnie toczy się postępowanie reklam bezalkoholowego Żywca. Zdaniem PARPA nie można reklamować produktów udających alkohol. Niedozwolone jest również publiczne rozpowszechnianie nazw i logotypów przedsiębiorstw produkujących napoje alkoholowe.

Nieprecyzyjne przepisy, zdaniem Agencji, dozwalają na sprzedaż nieletnim bezalkoholowego piwa, czego przykładem może być donos na Lidla w Opolu, który odmówił sprzedaży dziecku i musiał się wytłumaczyć – pisze "DGP".

Jak wskazuje PARPA, dostęp do bezalkoholowego piwa może powodować, że młodzież nabierze złych nawyków. Podpiera się przy tym badaniami, w których wskazuje rosnące spożycie alkoholu w Polsce, a winą obarcza właśnie słabe prawo dopuszczające jego reklamę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: reklama piwa, piwo, wiadomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2018

AATok rozumowania trzeźwych alkoholików z PARPy skłania do refleksji nad sensem istnienia tego towarzystwa. Nieletni nie może się napić piwa … Czytaj całość

17-09-2018

jancziReklamy mają się dobrze. Gorzej z trunkami. Już nie wiadomo jakie piwo kupować. Sama siara i spirol.

17-09-2018

rrrrrNieletni w Polsce może bez problemu kupić piwo bezalkoholowe, napój "bąbelki" przypominający szampana, czekoladki w mocnym alkoholem jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)