Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB Polski. Morawiecki: wzrost w 2017 r. może przekroczyć 3,5 proc.

99
Podziel się

Tempo rocznego wzrostu PKB o 3,1 proc. nie do końca nas satysfakcjonuje. Myślę, że jest szansa na osiągnięcie wzrostu gospodarczego w wysokości nawet powyżej 3,5 proc. - mówił wicepremier.

PKB Polski. Morawiecki: wzrost w 2017 r. może przekroczyć 3,5 proc.
(STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews)
bDAOQjKd

Wzrost PKB w 2017 r. może przekroczyć 3,5 proc. - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki we wtorek wieczorem w TVP Info.

- Tempo rocznego wzrostu PKB o 3,1 proc. nie do końca nas satysfakcjonuje. Myślę, że jest szansa na osiągnięcie wzrostu gospodarczego w wysokości nawet powyżej 3,5 proc. - mówił wicepremier.

Pytany o przyjętą we wtorek przez rząd Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, powiedział, że jest ona dla polskich rodzin. - To nie jest tylko strategia dla polskich przedsiębiorców - mówił. Poinformował, że priorytetami Strategii są niskie bezrobocie, wysokie wynagrodzenia i bezpieczeństwo miejsc pracy.

bDAOQjKf

Zapytany o źródła finansowania Strategii, Morawiecki wymienił środki unijne, w tym plan Junckera, budżetowe oraz zachęty dla inwestorów prywatnych.

- W 2017 r. inwestycje będą rosły w zdecydowanie szybszym tempie niż w poprzednim - powiedział.

Morawiecki wyraził nadzieję, że "w 2017 r. wpływy do budżetu z tytułu uszczelniania VAT będą o ok. 10 mld zł wyższe niż w roku poprzednim".

Jak mówił, to odbieranie dochodów zorganizowanej przestępczości. - Mafie VAT-owskie zamieniły dresy na białe kołnierzyki i pławią się w luksusie (...) Działają w różnych branżach" - powiedział. Dodał, że chodzi np. o mafię paliwową czy stalową. "Gdy wprowadzamy takie instrumenty, jak odwrócony VAT, przerzucają się na złoto, srebro, drewno mahoniowe, elektronikę użytkową, telefony komórkowe - podkreślił.

bDAOQjKl

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że pieniądze z VAT wspomogą m.in. rozwój, a także programy Rodzina plus, Mieszkanie plus.

Z wtorkowego flash szacunku GUS wynika, że PKB w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,7 proc. kwartał do kwartału wobec skorygowanego wzrostu w III kwartale na poziomie 0,4 proc.

Ekonomiści oczekiwali, że w IV kwartale 2016 r. gospodarka urosła o 2,5 proc. rok do roku.

Rząd przyjął we wtorek Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej główny cel to wzrost zamożności Polaków. Zakłada ona m.in., że przeciętny dochód gospodarstw domowych do 2020 r. ma wzrosnąć do 76-80 proc. średniej UE, a do 2030 r. zbliżyć się do poziomu unijnej średniej.

bDAOQjKm

W Strategii dużą wagę rząd przywiązuje też do wzrostu innowacyjności Polski, reindustrializacji, a także zrównoważonego rozwoju kraju, realizowanego z uwzględnieniem interesu mniejszych miast oraz wsi.

Do 2020 r. na realizację wszystkich celów rozwojowych Strategii ma być zaangażowanych ok. 1,5 bln zł po stronie sektora publicznego(krajowego i zagranicznego) oraz ponad 0,6 bln zł w ramach inwestycji prywatnych.

bDAOQjKG
gospodarka
inwestycje
Źródło:
KOMENTARZE
(99)
Dobra zmiana
4 lata temu
Ciekawe z czyich oszczędności sfinansuja inwestycje. Ja swoich nie wyłożę na jego pomysły. Wolę wymienić na złoto i zakopać w szopie z ziemniakami w rogu po północnej stronie o północy przy księżycowej pęlni poniżej poziomu przemarzania gruntu niż powierzyć PIS i p. Morawieckiemu moje pieniądze.
ucho prezesa
4 lata temu
Ten człowiek jest tak daremny, że szkoda gadać. Jest jak dziecko z zapałkami, któremu nikt nie powiedział czym to może grozić. Ciągle coś tam miesza, kombinuje i wprowadza swoje durne pomysły, które tylko coraz bardziej przykręcają śrubę i niszczą wolnośc gospodarczą w PL. Ostatnio odwrócony VAT w budowlance - zamiast uszczelniania będzie eksport kasy do zagranicznych hurtowni budowlanych, bo nikt normalny nie chce kredytować rządu swoim kosztem i prosić się urzędasów o należny zwrot VAT miesiącami!
MC
4 lata temu
Panie Morawiecki, byłeś Pan prezesem banku przez 15 lat i niczego się Pan nie nauczył. Proponuje założyć bank od podstaw, całkowitego zera, tylko w taki sposób nauczy się pan ekonomii. A jak nie to zapraszam na rozmowę z tymi najmniejszymi, prowadzącymi jednoosobowe działalności, po waszemu mrówkami. Czy spawacz może być chirurgiem, oczywiście że może, ale czy zrobi operację dobrze. Każdy musi znać się na robocie, którą wykonuje. Obecnie w rządzie nie widzę ani jednej takiej osoby. Proszę mi nie pisać, co było wcześniej bo to jest przeszłość. Ludzie żyjcie teraźniejszością i przyszłością.
bDAOQjKH
emerytka
4 lata temu
Polacy beda czekac donikad na wieksze zarobki a emeryci to juz tragiedia o polowe mniejsze emerytury przez ten plan morawieckiego tak wszystko drozeje
Tom
4 lata temu
Propaganda jak za komuny !!!
...
Następna strona