Notowania

gospodarka
11.08.2009 16:47

PKB nadal rośnie. W drugim kwartale o 0,5 procent

Resort Waldemara Pawlaka podał szacunkowe wyniki gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Departament Analiz i Prognoz resortu gospodarki, kierowanego przezWaldemara Pawlakaszacuje, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale był zbliżony do 0,5 procent.

_ - Oczekujemy wolniejszego spadku wartości dodanej w przemyśle oraz niższego wzrostu wartości dodanej w budownictwie oraz zbliżonego do notowanego w pierwszym kwartale wzrostu wartości dodanej w usługach rynkowych. Usługi rynkowe, mające znaczący udział w PKB powinny stabilizować wahania wzrostu wartości dodanej w pozostałych sektorach gospodarki _ - informują analitycy resortu.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że popyt wewnętrzny będzie negatywnie wpływał na PKB w II kwartale, głównie w wyniku ujemnego wpływu akumulacji, spowodowanego trwającym procesem dostosowania poziomu zapasów do ograniczonego poziomu aktywności gospodarki.

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2009 roku polska gospodarka urosła o 0,8 procent.
- _ Oczekujemy także spadku dynamiki nakładów inwestycyjnych, co przekłada się na spadek importu. Oceniamy także, iż tempo wzrostu spożycia indywidualnego spadło i trend ten będzie kontynuowany, głównie w wyniku pogarszającej się sytuacji na rynku pracy oraz zaostrzeniu kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych - _ napisano.

_ - Szacunki dotyczące dynamiki PKB w drugim kwartale są także związane z niepewnością wobec braku wstępnych danych dotyczących handlu zagranicznego w czerwcu 2009 roku. Szacujemy jednak, iż tempo spadku eksportu pozostało niższe niż importu, co spowoduje, iż eksport netto nadal będzie stanowił moderator wzrostu gospodarczego _ - dodano.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: gospodarka, wiadomości, wiadmomości, komentarz, kryzys, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz