Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB nadal rośnie. W drugim kwartale o 0,5 procent

0
Podziel się:

Resort Waldemara Pawlaka podał szacunkowe wyniki gospodarki.

PKB nadal rośnie. W drugim kwartale o 0,5 procent
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Departament Analiz i Prognoz resortu gospodarki, kierowanego przezWaldemara Pawlakaszacuje, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale był zbliżony do 0,5 procent.

_ - Oczekujemy wolniejszego spadku wartości dodanej w przemyśle oraz niższego wzrostu wartości dodanej w budownictwie oraz zbliżonego do notowanego w pierwszym kwartale wzrostu wartości dodanej w usługach rynkowych. Usługi rynkowe, mające znaczący udział w PKB powinny stabilizować wahania wzrostu wartości dodanej w pozostałych sektorach gospodarki _ - informują analitycy resortu.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że popyt wewnętrzny będzie negatywnie wpływał na PKB w II kwartale, głównie w wyniku ujemnego wpływu akumulacji, spowodowanego trwającym procesem dostosowania poziomu zapasów do ograniczonego poziomu aktywności gospodarki.

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2009 roku polska gospodarka urosła o 0,8 procent.
- _ Oczekujemy także spadku dynamiki nakładów inwestycyjnych, co przekłada się na spadek importu. Oceniamy także, iż tempo wzrostu spożycia indywidualnego spadło i trend ten będzie kontynuowany, głównie w wyniku pogarszającej się sytuacji na rynku pracy oraz zaostrzeniu kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych - _ napisano.

_ - Szacunki dotyczące dynamiki PKB w drugim kwartale są także związane z niepewnością wobec braku wstępnych danych dotyczących handlu zagranicznego w czerwcu 2009 roku. Szacujemy jednak, iż tempo spadku eksportu pozostało niższe niż importu, co spowoduje, iż eksport netto nadal będzie stanowił moderator wzrostu gospodarczego _ - dodano.

gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)