Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB Polski w 2013 roku wyniesie 2,9 procenta

0
Podziel się:

Tempo rozwoju gospodarki przebije inflację. To możliwe?

PKB Polski w 2013 roku wyniesie 2,9 procenta
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Rząd przyjął wskaźniki makroekonomiczne do projektu budżetu na 2013 rok. Wzrost ma wynieść 2,9 proc. PKB, a średnioroczna inflacja - 2,7 proc., poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

W komunikacie dodano, że oznacza to, iż w 2013 r. wzrost gospodarczy będzie szybszy o 0,4 pkt proc. niż w br. _ Natomiast w kolejnych latach, przy założeniu stabilizacji cen na rynkach surowcowych, presja inflacyjna będzie się zmniejszać, chociaż w 2012 r. będzie jeszcze wysoka _ - napisano.

Rząd jest zobowiązany do 10 maja br. przedstawić komisji trójstronnej ds. społeczno-gospodarczych wstępną prognozę tych wskaźników. Prognoza wielkości makroekonomicznych stanowi podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na następny rok.

Bezrobocie nie będzie rosło

Jeżeli wzrost gospodarczy w Polsce będzie się utrzymywał na poziomie zbliżonym do 3 proc., to stopa bezrobocia rejestrowanego nie powinna rosnąć, uważa Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej._ _

_ - Spadek jest sezonowy (w kwietniu), bezrobocie ma bardzo silny sezonowy charakter. Sezonowość dotyczy 2-3 proc., część zarejestrowanych jako bezrobotni nie są zainteresowani pracą. Spora część bezrobocia ma też charakter głęboko strukturalny _ - powiedział Męcina dziś wieczorem w _ Superstacji _.

_ - Jeżeli uda się tempo utrzymać na poziomie około 3 proc., nie będziemy mieli do czynienia ze wzrostem bezrobocia, a wręcz przeciwnie, powoli będzie nam się udawało je obniżać _ - dodał.

Według opublikowanych we wtorek szacunków MPiPS stopa bezrobocia w kwietniu obniżyła się do 13 proc. z 13,3 proc. w marcu.

Czytaj więcej o planach PKB w Money.pl
Rostowski: Leszku, ściągnij licznik długu _ Licznik nie ma już sensu _- napisał minister finansów w liście otwartym do Leszka Balcerowicza.
Doradca premiera recenzuje Rostowskiego Prof. Orłowski: _ To, co mówi Rostowski wcale nie oznacza, że problemy minęły _.
Powraca zielona wyspa. Rostowski ujawnia plany rządu Minister zapowiada ostre cięcie długu publicznego. Zdradza, jak chce walczyć z rosnącymi cenami i czy szybko przyjmiemy euro.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)