Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

PKN Orlen kupuje ropę od szejków z ZEA. Z tego kraju jeszcze nie tankowaliśmy

19
Podziel się:

PKN Orlen przerabiał już ropę z Rosji, Iraku, Iranu, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Do tej listy krajów doda kolejny. Surowiec z ZEA według Orlenu jest lepszy od rosyjskiego.

Coraz więcej tankowców krąży między Zatoką Perską a Polską
Coraz więcej tankowców krąży między Zatoką Perską a Polską (PKN Orlen / materiały prasowe)

PKN Orlen przerabiał już ropę z Rosji, Iraku, Iranu, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Do tej listy krajów doda kolejny. Surowiec z ZEA według Orlenu jest lepszy od rosyjskiego.

Do PKN Orlen na przełomie listopada i grudnia trafi milion baryłek ropy, czyli 130 tys. ton ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podała spółka.

- Dywersyfikacja dostaw ma strategiczne znaczenie nie tylko dla grupy kapitałowej Orlen, ale i bezpieczeństwa państwa. Dlatego zgodnie z zapowiedziami poszerzamy grono dostawców ropy, pamiętając, że musimy łączyć bezpieczeństwo dostaw i efektywność produkcji z elastycznością handlową. Jesteśmy zainteresowani przerobem każdego rodzaju ropy, która pasuje nam do składu i stwarza lepsze warunki ekonomiczne - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego cena ropy nie zawsze wpływa na cenę paliwa. Wyjaśnia główny ekonomista PKN Orlen

Jak podaje, ropa typu Murban wydobywana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma niższą zawartość siarki niż rosyjska REBCO.

- To dla nas istotne pod kątem przerobu, bo struktura uzysków w tym przypadku dobrze wpisuje się we wzrost zapotrzebowania na gotowe produkty naftowe na polskim rynku - ocenia.

Coraz mniej ropy z Rosji w polskich samochodach

W październiku PKN Orlen do płockiej rafinerii sprowadził 130 tys. ton surowca z Nigerii. Spółka bada możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy ze stosowanymi technologiami w swoich europejskich rafineriach.

- Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejny kierunek dostaw z perspektywicznego dla PKN Orlen rejonu Zatoki Perskiej - podała spółka w komunikacie.

Orlen sprowadza już surowiec z Arabii Saudyjskiej na podstawie kontraktu długoterminowego. W kwietniu 2018 r., w ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw firmy podpisały aneks do umowy, który zwiększa dostarczany wolumen ropy saudyjskiej o 50 proc., do 300 tys. ton surowca miesięcznie. Z racji nadchodzących sankcji USA odpada kierunek irański.

- Dzięki realizowanej dywersyfikacji dostaw 30 proc. ropy przerabianej w grupie Orlen pochodzi obecnie spoza kierunku rosyjskiego - informuje spółka.

Rafinerie z Grupy Orlen przerabiały już surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych. Koncern dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Polak
5 lata temu
Dla tych co podpisują kontrakty, na pewno "lepsza", bo można coś przytulić, a z Rosji stały kontrakt i nic z tego nie ma. Nikt mi nie powie, że surowiec wieziony przez pół świata statkami jest tańszy od tłoczonego rurą. Mam jeszcze pytanie, dlaczego ceny paliw w hurcie są obecnie ok. 50 gr wyższe niż wtedy gdy ropa była w tej samej cenie? Czyżby ta różnica szła na tzw. boki?
Jorg57
5 lata temu
Jeżeli ta (arabska, amerykańska) ropa jest taka tania to dlaczego na stacjach są tak wysokie ceny czyżby jeszcze wyprzedawano "stare", drogie ruskie zapasy?
Xx
5 lata temu
Niemcy biorą rosyjską ropę a benzynę maja lepsza od nas co na to chłopak z pcimia
Jhg
5 lata temu
Ruska ropa składa się głównie z siarki, i trzeba specjalnych instalacji.
Jhg
5 lata temu
Ropa ruska składa się głównie z siarki.