Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Orlen chce produkować kwas mlekowy. "Nie" dla importu z Holandii i Francji

Orlen chce produkować kwas mlekowy. "Nie" dla importu z Holandii i Francji

Fot. materiały prasowe Orlen

Orlen będzie wytwarzać kwas mlekowy. Nowy projekt badawczy ma umożliwić wykorzystanie produktów ubocznych z rafinerii. W ten sposób ma być wyeliminowany z rynku import m.in. z Holandii i Francji.

Orlen Południe - spółka zależna od PKN Orlen - realizuje nowy projekt badawczo-rozwojowy. Chce wypracować metodę biotechnologicznego przekształcania w kwas mlekowy biorafineryjnych produktów ubocznych.

Budżet projektu to około 5 mln zł. W tym 2,38 mln zł wynosi dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zobacz również: 2 mld zł na innowacje od NCBR

Niedobory kwasu mlekowego produkowanego w Polsce zmuszały dotąd do sprowadzania go głównie z Europy Zachodniej. Import miał w tym roku - podobnie zresztą jak w ubiegłym - wartość od 2,5 do 3 mln zł miesięcznie. Surowiec kupujemy głównie w Holandii, ale również we Francji, w Belgii i w Niemczech

Kwas mlekowy wykorzystywany jest m.in. przez rolnictwo, branżę spożywczą i farmaceutyczną. Substancja odgrywa na przykład kluczową rolę w produkcji w pełni biodegradowalnego polimeru - polilaktydu (PLA), służącego miedzy innymi do produkcji biodegradowalnych opakowań.

Te plany, choć w skali koncernu nie będą decydujące w kwestii poziomu zysków, świadczą o tym, że koncern nie skupia się tylko na działalności paliwowej. Niedawno prezes koncernu Wojciech Jasiński zapewnił, że nie zamierza pozbywać się segmentu chemicznego, czyli włocławskiego Anwilu. Takie plany miał poprzednik na fotelu prezesa, czyli Jacek Krawiec.

"Środki na realizację projektu przyznane zostały Orlen Południe w ramach programu sektorowego INNOCHEM" - napisano w komunikacie.

Projekt Orlen Południe obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe zakończone uzyskaniem gotowego produktu do komercyjnego wdrożenia. Planowana jest jego jakościowa i użytkowa weryfikacja, za którą będzie odpowiedzialna zarówno spółka Orlen Południe, jak i wybrani, kluczowi odbiorcy. Przewidywany termin zakończenia projektu to listopad 2020 r.

"Zakładanym efektem realizacji projektu będzie wdrożenie pierwszej w Polsce instalacji działającej w oparciu o innowacyjną technologię wytwarzania kwasu mlekowego z wykorzystaniem odpadów przemysłu rolno-spożywczego i biorafineryjnego. Opracowanie i w następstwie wdrożenie technologii pomoże pokryć rosnące zapotrzebowanie na kwas mlekowy z lokalnych źródeł odnawialnych" - napisała spółka.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
pkn, chemia, pkn orlen, innowacje, kwas mlekowy
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
jan
2017-12-04 15:24
I bardzo dobrze! Nie kupowac produktow made in france tak jak oni apeluja aby nie kupowac polskich!!!
plus kara państwowa
2017-12-04 14:50
Nie ma tańszych technologii niż bio. Przykładowo 2kg cukru + dodatki+ ogień = 1 l sprytu=10zł a litr sprytu w...od 78 zł :))))
jan
2017-12-04 13:40
Nie wiadomo, czy co z tego wyjdzie, ale 2,38 mln zł dotacji piechotą nie chodzi. Będzie co przekazać na dofinansowanie górnictwa lub ojca dyr.