Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkp intercity
09.03.2016 15:43

PKP Intercity żąda kary za opóźnienia w dostawie pociągów

PKP Intercity żąda kary za opóźnienia w dostawie pociągów Dart. Wyprodukowała je bydgoska fabryka Pesa. W myśl umowy 20 składów miało być dostarczonych i odebranych do połowy grudnia zeszłego roku. Jednak producent nie zdążył zrealizować zamówienia. Ostatnie Darty odebrano pod koniec lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Kulczyński/ PAP)

Jak mówi rzeczniczka PKP Intercity Beata Czemerajda, kary są zapisane w umowie. Dodatkowe opłaty są naliczane za każdy pociąg, który nie został oddany w terminie. Producent zapłaci zatem karę za wszystkie 20 składów. Rzeczniczka zastrzega, że jest to standardowe rozwiązanie w umowach zawieranych przez PKP Intercity.

Pod koniec grudnia przewoźnik i producent podpisali porozumienie, w myśl którego Pesa miała pokryć koszty ewentualnej utraty dotacji unijnej. Pieniądze udało się jednak zatrzymać.

Beata Czemerajda zastrzega, że porozumienie nie zmieniało zapisów o karach wynikających z opóźnienia.

Przewoźnik nie chce ujawnić wysokości żądanej kary, zasłaniając się tajemnicą handlową. Sprawa zostanie rozstrzygnięta w tak zwanym arbitrażu.

Pociągi Dart nazywane "polskim Pendolino" jeżdżą na trasach łączących duże miasta. Chodzi między innymi o Warszawę, Białystok i Lublin. Niedawno konstrukcja otrzymała nagrodę iF Design Award. Jest to międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Tagi: pkp intercity, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz