Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKP Przewozy Regionalne dostaną pomoc publiczną

0
Podziel się:

MSWiA nie chce, by spółka zniknęła z rynku, bo jest krajowi potrzebna.

PKP Przewozy Regionalne dostaną pomoc publiczną
(DaLee_pl/CC/Flickr)

Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień twierdzi, że resort absolutnie nie chce, żeby PKP Przewozy Regionalne zniknęły z rynku. Nie wykluczył, że spółka może dostać od państwa pieniądze.

Z usług PKP Przewozy Regionalne korzystają głównie uczniowie i studenci oraz osoby dojeżdżające do pracy. Połowa z nich korzysta z biletów okresowych.

Na początku tego tygodnia komornik zajął konta przewoźnika, żeby zabezpieczyć roszczenie PKP Intercity w wys. 89 mln zł, co spowodowało poważne kłopoty z prowadzeniem przez niego działalności. Dług narósł, ponieważ samorządowa spółka nie przekazywała swojemu dzisiejszemu wierzycielowi należności ze sprzedaży biletów.

Stępień wyjaśnił, że przewoźnik boryka się z zaległościami płatniczymi jeszcze z czasów, gdy należał do Grupy PKP (według danych spółki, jej długi przekraczają 300 mln zł). Nie wykluczył, że resort pomoże spółce. _ - Trwają rozmowy na ten temat i jeżeli będą możliwości prawne i finansowe, to PKP Przewozy Regionalne może uzyskać pomoc publiczną _ - powiedział. Jednakże - jak podkreślił - obecne władze spółki powinny zacząć postrzegać swoją działalność jako biznes i rygorystycznie pilnować przychodów i wydatków.

_ _Według wiceministra, jest jeszcze za wcześnie, by dywagować o tym, co się stanie, jeśli PKP Przewozy Regionalne zaprzestaną działalności. Powiedział, że jeżeli by do tego doszło, to zapewnienie komunikacji mieszkańcom należy do samorządów. _ - To marszałkowie województw najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby przewozowe w ich regionach. Oni też mogą najlepiej zorganizować trasy pociągów, żeby mieszkańcy byli zadowoleni _ - powiedział.

Stępień jest przekonany, że władze samorządowe podołałyby takiemu zadaniu. Dodał, że będą rozliczane przez wyborców, więc muszą się przed nimi wykazać.

| Samorządy w PKP |
| --- |
| Porozumienie, na mocy którego samorządy województw przejęły udziały w tej największej spółce kolejowej w Polsce zawarto w grudniu zeszłego roku. Na jego mocy rząd zobowiązał się m.in. do zagwarantowania środków finansowych na zakup, modernizację i naprawy kolejowych pojazdów szynowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich w latach 2009-2020. Z połączeń PKP Przewozy Regionalne dziennie korzysta ponad 200 tys. pasażerów. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)