Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"W płacy minimalnej jest za dużo polityki". FOR twierdzi, że już lepiej z niej zrezygnować

32
Podziel się:

- Płaca minimalna jest upolityczniona - to teza raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem organizacji, jej wysokość rośnie zdecydowanie szybciej niż produktywność. - Płace minimalną należy odpolitycznić albo w ogóle z niej zrezygnować - postuluje FOR.

"W płacy minimalnej jest za dużo polityki". FOR twierdzi, że już lepiej z niej zrezygnować
(WP.PL/Krzysztof Hawrot)

- Płaca minimalna rośnie w Polsce znacznie szybciej niż produktywność pracy i wynagrodzenia. Od wejścia do Unii Europejskiej produktywność pracy wzrosła realnie o 42 proc., wynagrodzenia o 46 proc., a płaca minimalna - aż o 87 proc. - wynika z analizy Rafała Trzeciakowskiego z FOR.

Jego zdaniem, wzrost płacy minimalnej nie ma żadnych ekonomicznych podstaw, jest natomiast czystą polityką. - W Polsce ustalanie wysokości płacy minimalnej jest wynikiem przetargu politycznego kolejnych rządów ze związkowcami i pracodawcami - mówi ekspert FOR.

Zobacz także: Forum Ekonomiczne: Paweł Śliwa, wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Zobacz wideo:

Zdaniem Trzeciakowskiego, wysokość płacy minimalnej w Polsce ma negatywny wpływ na rynek pracy. - Na tle poziomu wynagrodzeń płaca minimalna jest w Polsce wysoka, przez co obejmuje większy odsetek pracowników niż w innych krajach. To może mieć większy negatywny wpływ na zatrudnienie. W 2014 roku w Czechach wynosiła 43 proc. medianowej płacy w gospodarce i zarabiało ją 2 proc. pracowników, podczas gdy w Polsce wynosiła 53 proc. medianowej płacy i zarabiało ją 12 proc. pracowników - mówi.

FOR: Odpolitycznić pensję minimalną. Albo zlikwidować

- Warto odpolitycznić proces ustalania płacy minimalnej i oprzeć go na empirycznych analizach, co pozwoliłoby realizować konkretne cele polityki socjalnej lub całkowicie zrezygnować z płacy minimalnej na rzecz pomocy najmniej zarabiającym poprzez obniżenie ich opodatkowania - czytamy w analizie FOR.

Zdaniem organizacji, upolityczniona pensja minimalna to jednak nie jest polska specjalność. - Sytuacja wygląda podobnie w innych analizowanych państwach regionu – Bułgarii, Czechach, Estonii, na Litwie i Słowacji. Upolitycznienie płacy minimalnej utrudnia minimalizowanie jej negatywnych efektów dla najsłabszych uczestników rynku pracy, w szczególności osób o małym doświadczeniu, mniej pożądanych umiejętnościach, a także pracujących w regionach i branżach o niższym poziomie płac - uważa ekspert FOR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
FORUM
6 lat temu
PRZYJDA NOWE RZADY I TEZ BEDA SIE SMIAC Z CIEMNEGO LUDU W ICH MNIEMANIU PRACUJACEGO ZA MINIMALNA KRAJOWA Z OSZUKANA UMOWA O PRACE A IM TO BEDZIE PASOWAC BO I TAK BEDA MNIEC SWOJE KORYTO I PELNO KASY BEDA GADAC GLUPOTY MAJAC CIEMNE WIZJE POGRAZANIA LUDZI PRACY
Joanna
6 lat temu
Podnoszenie płacy minimalnej jest najprostszym sposobem na podnoszenie podatków. Dlatego, żaden rząd nie zgodzi się na jej likwidację, a dalej będą ją ochoczo podnosić. A ciemny lud myśli, że rząd ma takie dobre serce i daje im więcej (nie swoich) pieniędzy.
jan III
6 lat temu
Nie po to skończyłem 8 klas podstawówki, żeby teraz robić za 2000 zł.
Yat
6 lat temu
Płace rosną ? Na prawdę ? A to ciekawe, bo pracuję w firmie, gdzie od 10 lat nie było ani złotówki podwyżki ... Czy to jest normalne ? Lepiej poszukajcie metod jak wpłynąć na Prezesów - dusigroszy, którzy wolą zatrudniać Ukraińców, niż dać Polakowi zarobić normalne pieniądze ...
~gosciu
6 lat temu
Fajnie tylko jaki procent zatrudnionych zarabia minimum w Polsce a jaki w innych krajach?
...
Następna strona