Notowania

Stawka godzinowa się sprawdza? Co 7 firma zaniża pensję minimalną

Przez rok obowiązywania stawki minimalnej PIP skontrolowała 19,5 tys. polskich firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB ORZECHOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)
Przez rok obowiązywania stawki minimalnej PIP skontrolowała 19,5 tys. polskich firm.

13,7 zł za godzinę, tyle wynosi minimalna stawka obowiązująca od roku w Polsce. Jak przekonuje Państwowa Inspekcja Pracy, liczba przedsiębiorstw, które się do niej nie stosują, jest względnie mała.

Stawka godzinowa dotyczy osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub świadczące usługę. Przez rok jej obowiązywania PIP skontrolowała 19,5 tys. polskich firm. W tym czasie wykryła nieprawidłowości w 15 proc. przedsiębiorstwach – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jednym ze sposobów obchodzenia stawki minimalnej odkrytych przez PIP było potrącanie z wynagrodzenia np. zobowiązując do pokrycia kosztów wynajmu urządzeń służących do pracy lub korzystania ze służbowego umundurowania.

Najwięcej problemów dotyczyło jednak nawet nie zaniżania pensji minimalnej, taka sytuacja miała miejsce tylko w co siódmej skontrolowanej firmie, ale obowiązek ewidencjonowania czasu wykonywania usług.

Jak tłumaczy "DGP", przyczyniły się do tego przepisy, które nie precyzują, w jaki sposób należy spełnić ten obowiązek.

Wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej:

Innym problem pojawiającym się w polskich firmach jest nie przestrzeganie obowiązku wypłacania wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu. Chodzi o oczywiście, o te umowy zawierane na czas dłuższy niż miesiąc.

Wśród nielicznych, acz wciąż jednak spotykanych przypadków znalazły się wypłaty pensji w formie niepieniężnej.

W sumie inspektorzy nałożyli 292 mandaty na łączną kwotę 370 tys., a do sądów trafiło około 100 spraw.

Jak zapewnia PIP, w tym roku inspektorzy będą kontrolować maszyny, urządzenia oraz środki ochrony indywidualnej w ramach krajowego systemu nadzoru rynku. Ocenią ich zgodność z wymaganiami zasadniczymi przed wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku. Sprawdzą wypełnianie przez pracodawców obowiązków nałożonych przez unijne rozporządzenia dotyczące chemikaliów.

Jak podaje Inspekcja, planowane są również kontrole zakładów różnych branż gospodarki o wysokiej skali zagrożeń wypadkowych i zawodowych, zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, zakładów przetwórstwa przemysłowego, zakładów budowlanych, a także firm działających w leśnictwie.

Tagi: płace, 13 zł za godzinę, wiadomości, praca, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2018

57 latŚrednio 1260 zł na jeden mandat. Kpina a nie karanie. Taki nieuczciwy przedsiębiorca ma kilka tysięcy dziennie zysku ( zależy od wielkości firmy i … Czytaj całość

29-01-2018

LuizTo co oni robią to żenada, takie kary dla tych wyzyskiwaczy to tylko śmiech, lepiej zatruć, zapłacić karę bo i tak jest o wiele taniej niż utylizować. … Czytaj całość

29-01-2018

alNiech inspektorzy otwierają firmy i niech wszystkim pokażą jak zgodnie z wszystkimi przepisami prowadzą biznes pracownicy będą wtedy szczęśliwi i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (49)