Notowania

Płaca minimalna w 2019 roku. Rząd chce ją podnieść do 2220 zł

Resort pracy chce, aby minimalne wynagrodzenie wzrosło w przyszłym roku do 2220 złotych. Minimalna stawka godzinowa miałaby zostać podniesiona do 14,5 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)
Kierowany przez Elżbietę Rafalską resort proponuje płacę minimalną na poziomie 2220 zł.

Resort pracy proponuje, aby minimalne wynagrodzenie wzrosło w przyszłym roku do 2220 złotych. Minimalna stawka godzinowa miałaby zostać podniesiona do 14,5 zł. Wcześniej mówiło się o wyższych kwotach, które nie podobały się jednak Ministerstwu Finansów.

W porównaniu z tym rokiem daje to 120 złotych podwyżki. Takie wynagrodzenie stanowiłoby 46,6 proc. prognozowanego w 2019 roku przeciętnego wynagrodzenia - podkreśliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czwartkowym komunikacie. W przypadku stawki za godzinę podwyżka ma sięgnąć 80 groszy.

Propozycja rządu została przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego. Ta ma 30 dni na negocjacje.

Według szacunków resortu pracy podniesienie minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2220 zł przełoży się na wzrost wydatków budżetu państwa w 2019 roku o ok. 215 mln zł.

Pensja minimalna w wysokości 2200 zamiast proponowanych 2250

Z danych GUS wynika, że liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej wynosi ok. 1,5 mln osób, a zarazem 13 proc. ogółu liczby pracowników najemnych w przeliczeniu na pełne etaty - czytamy w komunikacie.

Decyzja w sprawie wysokości płacy minimalnej miała zapaść podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, ale nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Jak pisaliśmy, resort pracy proponował wcześniej 2250 zł, ale na taką kwotę nie zgadzało się Ministerstwo Finansów. Teraz ministerstwo kierowane przez Elżbietę Rafalską oficjalnie informuje o propozycji niższej kwoty.

Jak podaje Radio Zet, szef "Solidarności" Piotr Duda stanowczo zaprotestował przeciwko takiej podwyżce. - Rządowa propozycja minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. na poziomie 2220 zł jest nie do przyjęcia - powiedział i zapowiedział, że związek będzie zabiegał o wzrost płac w sferze budżetowej i odmrożenie wskaźnika służącego do wyliczania funduszu socjalnego w firmach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zarobki w polsce, płaca minimalna, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-06-2018

specjalist2160 brutto!Ja pracuję w Urzędzie i mam podstawy brutto 1800 plus stażowe 20procent/lat czyli mam 2160brutto! A osoba zaczynająca dopiero prace czy to … Czytaj całość

20-06-2018

JacekCeny wzrosną i wyjdzie na 0 albo nawet na minus, bo np. taki piekarz też będzie chciał zarobić więcej więc podniesie ceny pieczywa.

19-06-2018

hlhenrykO poziomie płacy minimalnej nie można decydować ignorując realne koszty utrzymania rodziny. W Ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę powinien … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (172)

Wybrane dla Ciebie